free stats

NIRA logo National Intercollegiate Rodeo Association

NIRA logo
  News
  Event Schedule
 
 
  Membership
  Foundation
  Alumni
  Past Champions
  History
  National Sponsors
  Rule Book
  Downloads
  Site Map
  Contacts
  CNFR Website
 

 
























2016-2017 Rodeo Results
Southwest Region - Clarendon College Oct 13 to Oct 15, 2016
Results as of Oct 28, 2016
Men's Team Points
1. Tarleton State University TARLET 480.00
2. Western Texas College WTXC 445.00
3. New Mexico Junior College NMJC 390.00
4. Odessa College ODESSA 335.00
5. Vernon College VERNON 280.00
6. Texas Tech University-Lubbock TXTUL 210.00
7. Howard County Junior College HOWARD 200.00
8. Clarendon College CLAREN 125.00
9. Cisco College CISCO 100.00
10. South Plains College SPLNS 95.00
Women's Team Points
1. Tarleton State University TARLET 365.00
2. Texas Tech University-Lubbock TXTUL 295.00
3. Weatherford College WEATHR 145.00
4. Eastern New Mexico University ENMU 83.33
5. Cisco College CISCO 75.00
6. Western Texas College WTXC 60.00
7. Odessa College ODESSA 53.33
8. South Plains College SPLNS 35.00
9. Ranger College RANGER 20.00
Men's All-around Points
1. Burr, Preston Ross NMJC 160.00
2. Podzemny, Weston Charles VERNON 100.00
2. Allen, Joseph Jace CISCO 100.00
4. Hancock, Colton Shane ENMU 75.00
Women's All-around Points
1. Bane, Lauren Ashley TARLET 185.00
2. Dickens, Madeline Elise ODESSA 53.33
Saddle Bronc Riding Time/Score
1. Cress, Brody Sage TARLET 152.0
2. Lane, Coulter Jace TARLET 150.0
3. Freeman, Blaise WTXC 143.0
4. Griffin, Ross WTXC 139.0
4. Burr, Preston Ross NMJC 141.0
6. Messier, Cameron Edward ODESSA 131.0
7. Turco, Tyler Michael CLAREN 71.0
8. Lockhart, Tanner Gabriel WTXC 70.0
Bareback Riding Time/Score
1. Lamb, Kody Norman Allan TARLET 147.0
2. Williams, Austin Robert ODESSA 139.0
3. Berghuis, Tyler John TARLET 127.0
4. Springer, Jacob Daniell TARLET 122.0
5. Jessen, Kevin BoDell ODESSA 121.0
5. Johnson, Kyle Lance TARLET 67.0
7. Walker, Jonathan David RANGER 66.0
8. Phillips, Kolby Levi FPC 104.0
Bull Riding Time/Score
1. Scott, Ty Woodard VERNON 145.0
2. Gray, Bradie James Michael ODESSA 86.0
3. Furr, Sterling Alan TARLET 78.0
4. Steen, Nolan Scott ODESSA 77.0
5. Bennett, James Ethan TARLET 75.0
6. Sellars, Clayton Wayne WTXC 73.0
Tie Down Roping Time/Score
1. Nye, Cody William TARLET 18.0
2. Jackson, De'Andre' VERNON 18.2
3. McLeod, Tyce Dunn NMJC 19.3
4. McCuistion, Christopher Lynn TXTUL 19.4
5. Hancock, Colton Shane ENMU 19.7
6. Allen, Joseph Jace CISCO 19.8
7. Hayes, Wyatt Denton NMJC 20.0
8. Houck, Hagen Houston VERNON 26.8
Steer Wrestling Time/Score
1. Hyatt, Logan Isaiah WTXC 9.4
2. Jang, Kodie Alan WTXC 10.0
3. Boren, Chet Lee SPLNS 10.3
4. Podzemny, Weston Charles VERNON 14.8
5. Vincent, Austin Carr TXTUL 19.3
5. Powers, Sam Houston SLROSS 4.5
7. Jacobs, Michael Garrett WEATHR 16.2
8. Surrett, Coy A SPLNS 5.0
Team Roping Header Time/Score
1. Holliday, Ivan Scott TARLET 12.6
2. Reed, James Dennis NMJC 13.1
2. Stewart, Sidney Roy HOWARD 13.3
4. Oden, Samuel James TXTUL 13.1
5. Wheeler, Cole TXTUL 5.3
6. Allen, Joseph Jace CISCO 5.7
7. Glenn, Blake Clayton VERNON 14.1
8. Bray, Ky Reed RANGER 16.0
9. Delinte, Logan James NMJC 6.8
Team Roping Heeler Time/Score
1. Carpenter, Cord L TARLET 12.6
2. Burr, Preston Ross NMJC 13.1
2. Barker, Riley Kendall HOWARD 13.3
4. Hash, Kyle Brandon CLAREN 13.1
5. Thorp, Wesley Jameson TXTUL 5.3
6. Felton, Sy Davis RANGER 5.7
7. Koch, Hunter Jamison VERNON 14.1
8. Podzemny, Weston Charles VERNON 16.0
9. Hancock, Colton Shane ENMU 6.8
Barrel Racing Time/Score
1. Efurd, Emily Kathleen TARLET 32.29
2. McLeod, Lindsey Michele TARLET 32.44
3. Jinks, Cheyenne Taylor WEATHR 32.74
4. Odle, Lillian Alexandra SPLNS 32.78
5. Lucas, McKayla Jeanne WTXC 32.91
5. Macy, Brogan Shea WEATHR 32.82
7. Dickens, Madeline Elise ODESSA 37.60
8. Poer, Bailey Rae TARLET 38.06
Breakaway Roping Time/Score
1. Hatfield, Destiny Lynn TXTUL 5.0
2. Bane, Lauren Ashley TARLET 5.1
3. Fabrizio, Rylea Rae TARLET 5.1
4. Boisjoli, Shelby Lynn RANGER 5.4
5. Armstrong, Katy Elizabeth CISCO 5.6
6. Melcher, Allisyn Layne TXTUL 5.6
7. Sullivan, Kenna DeLynn RANGER 14.9
7. Medlin, Abby Laine TARLET 2.5
Goat Tying Time/Score
1. Collins, Baili Dawn TARLET 13.5
2. McNeil, Kynzie Rae TXTUL 14.1
3. Barry, Tawny Tee ENMU 14.6
4. Espenson, Kelsey Hannah WEATHR 15.1
5. Stewart, Katie Gene TARLET 14.9
6. Bane, Lauren Ashley TARLET 15.5
7. Robinson, Rainy Janay SPLNS 7.1
8. Angelone, Martha Suzanne WEATHR 15.9
9. McReynolds, Kortney Taylor ENMU 17.0
9. Dickens, Madeline Elise ODESSA 17.2
 
News | Event Schedule | Result Standings | Membership | Foundation
Alumni | History | National Sponsors | Rule Book
Phone: (509) 529-4402  |  Fax: (509) 525-1090  |  2033 Walla Walla Ave, Walla Walla WA 99362  |  webmaster@collegerodeo.com