free stats

NIRA logo National Intercollegiate Rodeo Association

NIRA logo
  News
  Event Schedule
 
 
  Membership
  Foundation
  Alumni
  Past Champions
  History
  National Sponsors
  Rule Book
  Downloads
  Site Map
  Contacts
  CNFR Website
 

 
























2016-2017 Rodeo Results
Rocky Mountain Region - Colorado Northwest Community College Mar 31 to Apr 1, 2017
Results as of Apr 3, 2017
Men's Team Points
1. College of Southern Idaho CSID 740.00
2. Utah Valley University UVU 695.00
3. Weber State University WEBER 595.00
4. Idaho State University IDSU 510.00
5. Utah State University UTSU 180.00
6. Snow College SNOW 150.00
7. Dixie State University DIXIE 90.00
8. Southern Utah University SUTU 60.00
9. Colorado Mesa University COMESA 30.00
10. Colorado Northwestern Com Coll CONWCC 10.00
Women's Team Points
1. Idaho State University IDSU 550.00
2. College of Southern Idaho CSID 235.00
3. Colorado Mesa University COMESA 175.00
4. Utah Valley University UVU 155.00
5. Dixie State University DIXIE 145.00
6. Southern Utah University SUTU 135.00
7. Snow College SNOW 130.00
8. Weber State University WEBER 85.00
9. Colorado Northwestern Com Coll CONWCC 78.33
10. Utah State University UTSU 60.00
Men's All-around Points
1. Nielson, Rhett Eldon UVU 230.00
2. Hughes, Kolbey Elwyn IDSU 215.00
3. Logan-Marvel, Luke H CSID 140.00
4. Jones, Brodi Wallace WEBER 130.00
5. Provost, Jonathan Bryce UTSU 110.00
6. Skinner, Taylor Wayne IDSU 100.00
6. Boardman, Hayden Clay UVU 100.00
Women's All-around Points
1. Rhodes, Tenille Marshane SUTU 125.00
Saddle Bronc Riding Time/Score
1. Pollock, Mitch Allen CSID 139.0
2. Mentaberry, Shaun Ryan CSID 134.0
3. Boardman, Hayden Clay UVU 113.0
4. Logan-Marvel, Luke H CSID 66.0
5. Ballard, Afton Dirk UVU 64.0
6. Bench, Bailey Albert CSID 0.0
7. Wangsgard, Bruce Michael UTSU 40.0
Bareback Riding Time/Score
1. Nielsen, Braxten Richard WEBER 151.0
2. Barrington, Anthony Jefferson CSID 145.0
3. Clyde, Riley Willis UVU 136.0
4. Laughlin, Peio F CSID 135.0
5. Krenka, Klancy CSID 70.0
Bull Riding Time/Score
1. Nielson, Rhett Eldon UVU 144.0
2. Nielsen, JorDee Kim CSID 75.0
Tie Down Roping Time/Score
1. Mooney, Colton Grant WEBER 20.5
2. Hughes, Kolbey Elwyn IDSU 22.2
3. Ekstrom, Zachary Boyd IDSU 23.2
4. Skinner, Taylor Wayne IDSU 24.9
5. Frost-Perkins, Jacob M SUTU 24.8
6. Jones, Brodi Wallace WEBER 25.0
7. Larsen, Cooper Allen WEBER 25.7
8. Varin-Pavkov, Johnny Matthew CONWCC 29.5
Steer Wrestling Time/Score
1. Durfee, Dakota Verr SNOW 10.6
2. Austin, Kyler Clair UVU 16.5
2. Rydalch, Dalton Gary WEBER 14.2
4. Reynolds, Brant Austin IDSU 15.9
5. Provost, Jonathan Bryce UTSU 18.8
5. Nielson, Rhett Eldon UVU 5.1
7. Hughes, Kolbey Elwyn IDSU 5.4
8. Guerrero, Chance Lee COMESA 19.5
9. Wiberg, Levi Jeff WEBER 21.9
Team Roping Header Time/Score
1. Pitchford, Kade Randall UVU 16.6
2. Moore, Cherish Ann SNOW 27.8
3. Jones, Brodi Wallace WEBER 8.6
4. Logan-Marvel, Luke H CSID 8.8
5. Provost, Jonathan Bryce UTSU 9.7
6. Skinner, Taylor Wayne IDSU 10.8
7. Shiner, Mariah Lee UTSU 11.2
Team Roping Heeler Time/Score
1. Pitchford, Brady James UVU 16.6
2. Hopper, Jessica Christine SNOW 27.8
3. Adams, Brody David DIXIE 8.6
4. Logan-Marvel, Jake Randal CSID 8.8
5. Barsnick, Lance Hans UTSU 9.7
6. Hughes, Kolbey Elwyn IDSU 10.8
7. Boardman, Hayden Clay UVU 11.2
Barrel Racing Time/Score
1. Taylor, Remie IDSU 35.79
2. Mann, Shelby Rae IDSU 36.57
3. Porter, Karlee Rose COMESA 36.58
4. Porter, Sydney Marie CSID 36.65
5. Rhodes, Tenille Marshane SUTU 45.82
6. Quarnberg, Kacey Ann UTSU 37.00
7. Pitchford, Savannah Lee SNOW 42.05
8. Osborn, Chelsea Lee UTSU 41.65
9. Burton, Mikala Cheyenne SUTU 41.74
Breakaway Roping Time/Score
1. Bahe, Cassie Lynn CSID 5.3
2. Smith, Bailey Sue IDSU 5.5
3. Ekstrom, Lyndsie Dawn IDSU 5.8
4. Thacker, Sage Ceirra WEBER 5.9
5. Sagers, Shawnee Kay UVU 2.5
6. Farrington, Ashley Renee CONWCC 6.4
7. Duzik, Taylor Ann CONWCC 2.6
8. Beebe, Callee IDSU 7.4
9. Bartholomew, Sidney Marie CSID 3.2
Goat Tying Time/Score
1. Boots, Makayla Jo IDSU 17.4
2. Hafen, Kyna Ann DIXIE 17.8
3. Dansie, Whittney Lorena UVU 18.2
4. Wright, Kelsey Rae COMESA 18.3
5. Rhodes, Tenille Marshane SUTU 19.6
6. Hunt, Taylor Marie CONWCC 19.8
7. Herrera, Bailey Jane COMESA 20.4
8. Wright, Haylie Jane CONWCC 19.9
 
News | Event Schedule | Result Standings | Membership | Foundation
Alumni | History | National Sponsors | Rule Book
Phone: (509) 529-4402  |  Fax: (509) 525-1090  |  2033 Walla Walla Ave, Walla Walla WA 99362  |  webmaster@collegerodeo.com