free stats

NIRA logo National Intercollegiate Rodeo Association

NIRA logo
  News
  Event Schedule
 
 
  Membership
  Foundation
  Alumni
  Past Champions
  History
  National Sponsors
  Rule Book
  Downloads
  Site Map
  Contacts
  CNFR Website
 

 
























2017-2018 Rodeo Results
Central Rocky Mountain Region - Colorado State University Apr 7 to Apr 9, 2017
Results as of Apr 10, 2017
Men's Team Points
1. Gillette College GILLET 795.00
2. Sheridan College SHERID 420.00
3. Chadron State College CHADRN 390.00
4. Central Wyoming College CWYC 350.00
5. Eastern Wyoming College EWYC 290.00
6. Otero Junior College OTERO 250.00
7. University of Wyoming UWY 170.00
8. Casper College CASPER 40.00
Women's Team Points
1. University of Wyoming UWY 360.00
2. Casper College CASPER 350.00
3. Colorado State University COSU 180.00
4. Colorado State University-Pueblo COSUP 120.00
5. Sheridan College SHERID 110.00
6. Lamar Community College LAMAR 100.00
7. Laramie County Community College LARMIE 55.00
8. Gillette College GILLET 50.00
9. Central Wyoming College CWYC 10.00
Men's All-around Points
1. Wakefield, Riley James GILLET 295.00
2. Novak, Prestyn Lane CHADRN 270.00
3. Fanning, Rhett Thomas GILLET 220.00
4. Choate, Kyle Mitchell CWYC 180.00
5. Thurston, Brady Jay CWYC 150.00
6. Sellers, Casey Wayne GILLET 85.00
Women's All-around Points
1. Camp, Lacey Mickayla CASPER 195.00
2. Reimler, Casey Rae UWY 180.00
3. Coffield, Teisha Maree COSUP 120.00
Saddle Bronc Riding Time/Score
1. Fanning, Rhett Thomas GILLET 140.0
2. Uptain, Garrett R SHERID 136.0
3. Thurston, Samuel Cole SHERID 130.0
4. Clark, Trevor Dean SHERID 117.0
4. Atkinson, Clayton James CASPER 70.0
6. Trump, Cody Lane CHADRN 116.0
6. Thurston, Brady Jay CWYC 67.0
8. Benbough, Cameron James SHERID 66.0
Bareback Riding Time/Score
1. Carlson, Hunter Yates SHERID 146.0
2. Reynolds, Robert Arthur OTERO 146.0
3. Wahlert, Brock Marion UWY 141.0
4. Ames, Chance Dennis SHERID 140.0
5. Washut, Kellen Lyle CHADRN 0.0
6. Clark, Trig Gordon SHERID 134.0
7. Bloomquist, Kyle David SHERID 130.0
7. Miller, Colten James GILLET 123.0
Bull Riding Time/Score
1. Biever, Logan Lloyd GILLET 144.0
2. Aldrich, Kody Robert OTERO 81.0
3. Lane, Coby Dawson UWY 80.0
4. Smith, Jake Brooks UWY 78.0
4. Lesiak, Ethan James CHADRN 78.0
Tie Down Roping Time/Score
1. Novak, Prestyn Lane CHADRN 20.2
2. Thurston, Brady Jay CWYC 20.5
3. Wakefield, Riley James GILLET 20.7
4. Skarohlid, John J EWYC 26.1
5. Peterson, Seth Cooper UWY 23.4
6. Fulton, Jake Raymond CASPER 34.1
6. Stevens, Lance Patrick LARMIE 25.4
8. Walter, Levi Roy EWYC 11.3
9. Packer, Caden James EWYC 34.7
10. Sellers, Casey Wayne GILLET 34.0
Steer Wrestling Time/Score
1. Novak, Prestyn Lane CHADRN 15.9
1. Huxtable, Daniel Earl CWYC 18.6
3. Finnerty, John Teigen CWYC 18.7
4. Choate, Kyle Mitchell CWYC 19.7
4. Sellers, Casey Wayne GILLET 19.8
6. Manning, Daniel James EWYC 24.1
7. Day, Lane Wyatt CHADRN 4.9
8. Wakefield, Riley James GILLET 25.8
Team Roping Header Time/Score
1. White, Cooper Wayne GILLET 13.0
2. Hirsig, Justene Ardell UWY 14.5
3. Choate, Kyle Mitchell CWYC 14.9
4. Wadhams, Bryer Scott EWYC 18.0
5. Afdahl, Canton Ty EWYC 6.0
6. Segelke, Quincy McIntryre GILLET 18.6
7. Curuchet, Riley John EWYC 6.4
Team Roping Heeler Time/Score
1. Wakefield, Riley James GILLET 13.0
2. Johnson, Jayden Tyler LARMIE 14.5
3. Choate, Klint M CWYC 14.9
4. Schnaufer, Trevor Joe EWYC 18.0
5. Schuelke, Wyatt Kirk EWYC 6.0
6. Fanning, Rhett Thomas GILLET 18.6
7. Shaw, Denton Wade EWYC 6.4
Barrel Racing Time/Score
1. Mehalic, Lake Chrystie COSU 29.54
2. Addington, Riley Diane GILLET 30.24
3. Wieferich, LaTasha Lynn SHERID 30.36
4. Reimler, Casey Rae UWY 30.40
5. Williams, Kassidy Kay CASPER 30.38
6. Camp, Lacey Mickayla CASPER 30.66
7. Russell, Shyann Rae GILLET 30.47
Breakaway Roping Time/Score
1. Brown, Bailey Kay LARMIE 5.1
2. Camp, Lacey Mickayla CASPER 5.3
3. Bothwell, Taylor A SHERID 6.3
4. Christensen, Syerra Hope LARMIE 6.6
4. Nicholls, Deni Lou CWYC 6.6
6. Reimler, Casey Rae UWY 2.6
7. Anderson, Lyndi Leigh UWY 6.8
8. Ebert, Meghan Erin CASPER 2.7
8. Coffield, Teisha Maree COSUP 2.7
Goat Tying Time/Score
1. Anderson, Amelia Elyn UWY 13.9
2. Marchant, Ashten Lee LAMAR 14.6
2. Coffield, Teisha Maree COSUP 14.7
4. Monnens, Kaycee Ann CASPER 14.7
5. Reimler, Casey Rae UWY 15.2
6. Bolich, Savanna Hope SHERID 15.0
7. Smith, Riley Ann UWY 15.4
8. Kautzman, Kassie Jo Kay CWYC 18.1
8. Applegarth, Jessica Blair CHADRN 15.5
 
News | Event Schedule | Result Standings | Membership | Foundation
Alumni | History | National Sponsors | Rule Book
Phone: (509) 529-4402  |  Fax: (509) 525-1090  |  2033 Walla Walla Ave, Walla Walla WA 99362  |  webmaster@collegerodeo.com