free stats

NIRA logo National Intercollegiate Rodeo Association

NIRA logo
  News
  Event Schedule
 
 
  Membership
  Foundation
  Alumni
  Past Champions
  History
  National Sponsors
  Rule Book
  Downloads
  Site Map
  Contacts
  CNFR Website
 

 
























2016-2017 Rodeo Results
Central Rocky Mountain Region - Eastern Wyoming College Mar 24 to Mar 26, 2017
Results as of Apr 21, 2017
Men's Team Points
1. Gillette College GILLET 470.00
2. Sheridan College SHERID 425.00
3. Chadron State College CHADRN 320.00
4. Otero Junior College OTERO 290.00
5. Laramie County Community College LARMIE 240.00
6. Casper College CASPER 225.00
7. Central Wyoming College CWYC 155.00
8. University of Wyoming UWY 140.00
9. Northeastern Junior Coll NEJC 95.00
10. Eastern Wyoming College EWYC 65.00
Women's Team Points
1. Gillette College GILLET 465.00
2. Chadron State College CHADRN 280.00
3. Sheridan College SHERID 155.00
4. Eastern Wyoming College EWYC 140.00
5. University of Wyoming UWY 85.00
6. Colorado State University-Pueblo COSUP 75.00
7. Laramie County Community College LARMIE 60.00
7. Casper College CASPER 60.00
9. Central Wyoming College CWYC 55.00
Men's All-around Points
1. Wakefield, Riley James GILLET 255.00
2. Finnerty, John Teigen CWYC 105.00
3. Henderson, Cody Earl SHERID 100.00
4. Novak, Prestyn Lane CHADRN 85.00
Women's All-around Points
1. Segelke, Quincy McIntryre GILLET 280.00
2. Robinson, Callie L SHERID 80.00
Saddle Bronc Riding Time/Score
1. Mardesich, Mason Antone OTERO 136.0
2. Benbough, Cameron James SHERID 127.0
3. Hageman, Wyatt William UWY 68.0
4. Simmons, Riley Ty LARMIE 51.0
Bareback Riding Time/Score
1. Carlson, Hunter Yates SHERID 151.0
2. Clark, Trig Gordon SHERID 147.0
3. Miller, Colten James GILLET 138.0
4. Ames, Chance Dennis SHERID 75.0
5. Bloomquist, Kyle David SHERID 124.0
6. Reynolds, Robert Arthur OTERO 0.0
7. Wahlert, Brock Marion UWY 72.0
8. Washut, Kellen Lyle CHADRN 0.0
Bull Riding Time/Score
1. Uptain, Garrett R SHERID 79.0
2. Asbury, Andrew Keith UWY 69.0
3. Aldrich, Kody Robert OTERO 35.0
Tie Down Roping Time/Score
1. Wakefield, Riley James GILLET 20.5
2. Bott, Bryce Kelly CASPER 21.7
3. Finnerty, John Teigen CWYC 22.6
4. Henderson, Cody Earl SHERID 23.8
5. Vineyard, Terrel Cob LARMIE 23.1
6. Merrit, Brady Joseph UWY 23.3
7. Novak, Prestyn Lane CHADRN 24.6
7. Spickelmier, Ty Wesley NEJC 9.9
9. Staudt, Jase Kahill NEJC 10.4
Steer Wrestling Time/Score
1. Greer, Kaycee Gage LARMIE 9.7
2. Fulton, Jake Raymond CASPER 10.4
3. Petrak, Tate Author William CHADRN 14.5
4. Manning, Daniel James EWYC 11.3
5. Novak, Prestyn Lane CHADRN 15.0
5. Milleson, Ty Lane NEJC 4.6
7. Thurston, Brady Jay CWYC 15.3
7. Finnerty, John Teigen CWYC 15.6
7. Burgener, Dalton Bayne CWYC 16.1
Team Roping Header Time/Score
1. Fortune, Elsie Lee CHADRN 14.7
2. Lane, Cody Joseph EWYC 14.7
3. Retchless, Cole James CHADRN 15.1
4. White, Cooper Wayne GILLET 19.1
5. Curuchet, Riley John EWYC 7.3
6. Sellers, Casey Wayne GILLET 7.6
6. Engesser, Taylor Marie GILLET 24.0
8. Robinson, Callie L SHERID 7.8
Team Roping Heeler Time/Score
1. Neuerburg, Lance Anthony CHADRN 14.7
2. Lane, Chance Alan EWYC 14.7
3. Walter, Levi Roy EWYC 15.1
4. Wakefield, Riley James GILLET 19.1
5. Shaw, Denton Wade EWYC 7.3
6. Boldon, Samuel Wayde CHADRN 7.6
6. Hanson, Calby Brett GILLET 24.0
8. Henderson, Cody Earl SHERID 7.8
Barrel Racing Time/Score
1. Link, Morgan Jae SHERID 31.01
2. Addington, Riley Diane GILLET 31.38
3. Hagedorn, Jordan Marie CHADRN 31.50
4. Williams, Kassidy Kay CASPER 31.54
4. Adamson, Linzee Nicolle LARMIE 31.60
4. Wieferich, LaTasha Lynn SHERID 35.99
7. Lemmon, Dylan Julia CHADRN 31.74
8. Mutchler, Baillie Jean EWYC 31.71
9. Rorison, Anna Lyne GILLET 37.12
Breakaway Roping Time/Score
1. Segelke, Quincy McIntryre GILLET 5.6
2. Arneson, Tanielle Jo EWYC 5.7
3. Faris, Abbea Lynne LARMIE 5.9
4. Christensen, Syerra Hope LARMIE 2.2
5. Robinson, Callie L SHERID 6.5
6. Haun, Madison Shae CASPER 7.3
7. Kautzman, Kassie Jo Kay CWYC 6.6
7. Atkins, Jayde Martina CHADRN 2.5
9. Kvamme, Kylie Tyne UWY 3.0
Goat Tying Time/Score
1. Engesser, Rickie Lynn GILLET 13.9
2. Segelke, Quincy McIntryre GILLET 15.0
3. Cwach, Brandi Jo CHADRN 16.3
4. Cunningham, Cricket Codi SHERID 15.5
4. Coffield, Teisha Maree COSUP 15.5
6. Reimler, Casey Rae UWY 7.0
7. Anderson, Amelia Elyn UWY 20.8
8. Applegarth, Jessica Blair CHADRN 19.2
9. Taylor, Tymber Colette CWYC 20.1
 
News | Event Schedule | Result Standings | Membership | Foundation
Alumni | History | National Sponsors | Rule Book
Phone: (509) 529-4402  |  Fax: (509) 525-1090  |  2033 Walla Walla Ave, Walla Walla WA 99362  |  webmaster@collegerodeo.com