free stats

NIRA logo National Intercollegiate Rodeo Association

NIRA logo
  News
  Event Schedule
 
 
  Membership
  Foundation
  Alumni
  Past Champions
  History
  National Sponsors
  Rule Book
  Downloads
  Site Map
  Contacts
  CNFR Website
 

 
























2017-2018 Rodeo Results
Central Plains Region - Fort Hays State University Apr 21 to Apr 23, 2017
Results as of Apr 24, 2017
Men's Team Points
1. Northwestern Oklahoma State University NWOKSU 380.00
2. Southwestern Oklahoma State University SWOKSU 360.00
3. Panhandle State University PANHDL 320.00
4. Western Oklahoma State College WOKSC 270.00
5. Coffeyville Community College COFFEY 220.00
6. Fort Hays State University FTHAYS 170.00
7. Oklahoma State University OKSU 160.00
7. Fort Scott Community College FTSCOT 160.00
9. Garden City Community College GARDEN 150.00
10. Southeastern Oklahoma St Univ SEOKSU 120.00
Women's Team Points
1. Northwestern Oklahoma State University NWOKSU 505.00
2. Southeastern Oklahoma St Univ SEOKSU 290.00
3. Southwestern Oklahoma State University SWOKSU 275.00
4. Oklahoma State University OKSU 270.00
5. Panhandle State University PANHDL 110.00
6. Fort Scott Community College FTSCOT 70.00
7. Northeastern Oklahoma A&M College NEOKAM 40.00
8. Western Oklahoma State College WOKSC 35.00
8. Fort Hays State University FTHAYS 35.00
Men's All-around Points
1. Quaney, Cole Daniel PRATT 60.00
Women's All-around Points
1. Miser, Jocie Marlee OKSU 90.00
Saddle Bronc Riding Time/Score
1. Davis, Anthony Scott PANHDL 139.0
2. Shenold, Nicholas Heath SWOKSU 136.0
3. Hayes, Tanner Dean GARDEN 73.0
4. Hurley, Colt Wiley GARDEN 80.0
5. Finlay, Jake Edward PANHDL 71.0
6. Tupper, Taylor Ray PANHDL 56.0
7. Knox, Taran Lynn SWOKSU 55.0
Bareback Riding Time/Score
1. Riggins, Dylan Tucker PANHDL 143.0
2. Pellam, Ty Ryan PANHDL 137.0
3. Martin, Will John PANHDL 129.0
4. Delgado, Colton Blake FTSCOT 118.0
5. Brown, Cory Davis FTSCOT 117.0
6. Graham, Layne Lade FTSCOT 62.0
7. Erickson, Tyler Wayne GARDEN 99.0
Bull Riding Time/Score
1. Hatchel, Nathan Lloyd SWOKSU 77.0
2. Barnhill, Jeremey Lee SWOKSU 69.0
3. Mosley, Laramie Brent PANHDL 57.0
Tie Down Roping Time/Score
1. Sherrick, Dillon Wade OKSU 27.1
2. Smith, Shane Allan WOKSC 33.5
3. Meged, Haven George WOKSC 28.4
4. Allred, Grayson Ike NWOKSU 45.2
5. Richie, Nolan Bryce NEOKAM 46.3
5. Patterson, Cole Dee NWOKSU 14.8
7. Sonderegger, Dillon Wayne FTSCOT 15.2
8. Quaney, Cole Daniel PRATT 47.5
9. Warren, Laramie Don NEOKAM 20.2
Steer Wrestling Time/Score
1. Allen, Joby Ross NWOKSU 10.8
2. Devers, Cody Reed NWOKSU 11.0
3. McGee, Bradley Peyton BACONE 11.8
4. Johnsrud, Benjamin Lee PANHDL 12.5
5. Berry, Denver Cash SEOKSU 5.2
6. Gillette, Cody Lee GARDEN 12.9
6. Dobler, Layne Jacob DODGE 13.6
8. Frost, Josh Shane PANHDL 5.5
Team Roping Header Time/Score
1. Bittle, Kassidy David NWOKSU 14.9
2. Grussendorf, Dalton Lane COFFEY 16.7
3. Harper, Maverick NWOKSU 17.9
4. Munsell, Taylor Leigh NWOKSU 21.6
5. Luman, Shawn Douglas CONNOR 7.1
5. Moffitt, Tyrel James FTHAYS 7.1
7. Kastl, Kobe Scott PRATT 24.0
8. Rezac, Matthew Linn FTHAYS 7.4
9. White, Tanner Allen PANHDL 8.1
Team Roping Heeler Time/Score
1. Fierro, Edgar NWOKSU 14.9
2. Humble, Dillon Micheal COFFEY 16.7
3. Nall, Tanner Brett NWOKSU 17.9
4. Rogers, Wyatt McClain SEOKSU 21.6
5. Holder, Jase Clark CONNOR 7.1
5. Livingston, Wyatt Henry FTHAYS 7.1
7. Quaney, Cole Daniel PRATT 24.0
8. Hall, Thaddeus Isaiah FTHAYS 7.4
9. Meier, Luke John PANHDL 8.1
Barrel Racing Time/Score
1. Chapman, Cierra Chiann SEOKSU 34.87
2. Bynum, Sara E NWOKSU 35.28
3. Huffman, Kenzie Jane SWOKSU 35.71
4. Mantz, Erin Nicole FTSCOT 35.80
5. Miser, Jocie Marlee OKSU 36.11
6. Sellers, Camrin Elena NEOKAM 40.27
7. Eike, Katelyn Elizabeth KSSU 36.56
8. Simmons, Shanna Marie SWOKSU 41.75
Breakaway Roping Time/Score
1. Major, Alexa Mackenzie OKSU 5.7
2. Hollenbeck, Brandi Ann NWOKSU 6.4
3. Merrigan, Bridget Nichole PANHDL 8.3
4. Miller, Katy Ann NWOKSU 8.9
5. Jacobson, Taylor Marie PANHDL 3.3
6. Miser, Jocie Marlee OKSU 17.0
6. Crouch, MariKate Mateel FTHAYS 17.0
8. Moeder, Ashlyn Marie NWOKSU 3.5
Goat Tying Time/Score
1. Wiseman, Paige Belle SWOKSU 15.5
1. Nelson, Tearnee Lee NWOKSU 15.6
3. Henderson, Sarah Shiann SEOKSU 16.2
4. Johnston, Shania Classy SEOKSU 16.5
5. Massing, Jennifer Lauren NWOKSU 16.6
6. Richards, Cheyenne Laray WOKSC 19.4
7. Cooper, Mary Elaine SEOKSU 18.4
 
News | Event Schedule | Result Standings | Membership | Foundation
Alumni | History | National Sponsors | Rule Book
Phone: (509) 529-4402  |  Fax: (509) 525-1090  |  2033 Walla Walla Ave, Walla Walla WA 99362  |  webmaster@collegerodeo.com