free stats

NIRA logo National Intercollegiate Rodeo Association

NIRA logo
  News
  Event Schedule
 
 
  Membership
  Foundation
  Alumni
  Past Champions
  History
  National Sponsors
  Rule Book
  Downloads
  Site Map
  Contacts
  CNFR Website
 

 
























2017-2018 Rodeo Results
Central Plains Region - Fort Scott Community College Mar 3 to Mar 5, 2017
Results as of Mar 6, 2017
Men's Team Points
1. Panhandle State University PANHDL 445.00
2. Fort Scott Community College FTSCOT 415.00
3. Southeastern Oklahoma St Univ SEOKSU 380.00
4. Southwestern Oklahoma State University SWOKSU 375.00
5. Northeastern Oklahoma A&M College NEOKAM 355.00
6. Northwestern Oklahoma State University NWOKSU 330.00
7. Western Oklahoma State College WOKSC 275.00
8. Garden City Community College GARDEN 270.00
9. Fort Hays State University FTHAYS 150.00
9. Dodge City Community College DODGE 150.00
9. Pratt Community College PRATT 150.00
Women's Team Points
1. Southeastern Oklahoma St Univ SEOKSU 300.00
2. Panhandle State University PANHDL 250.00
3. Northwestern Oklahoma State University NWOKSU 225.00
4. Fort Hays State University FTHAYS 205.00
5. Fort Scott Community College FTSCOT 140.00
6. Southwestern Oklahoma State University SWOKSU 85.00
7. Garden City Community College GARDEN 40.00
8. Western Oklahoma State College WOKSC 30.00
9. Kansas State University KSSU 20.00
9. Pratt Community College PRATT 20.00
Men's All-around Points
1. Smith, Clayton Rodney WOKSC 180.00
2. Smith, Sloan James SWOKSU 170.00
3. Warren, Laramie Don NEOKAM 90.00
Women's All-around Points
1. Buchanan, Randi Lynn PANHDL 230.00
2. Chapman, Cierra Chiann SEOKSU 110.00
Saddle Bronc Riding Time/Score
1. Hayes, Tanner Dean GARDEN 154.0
2. Finlay, Jake Edward PANHDL 146.0
3. Miles, Tyler G. SEOKSU 139.0
3. Brewster, Dustin DeShone SEOKSU 133.0
5. Swaim, Matthew De FTSCOT 109.0
6. Tupper, Taylor Ray PANHDL 60.0
Bareback Riding Time/Score
1. Brown, Cory Davis FTSCOT 139.0
2. Delgado, Colton Blake FTSCOT 142.0
3. Cole, Wesley Graham PANHDL 138.0
4. Graham, Layne Lade FTSCOT 135.0
5. Martin, Will John PANHDL 134.0
6. Dunlavey, Job Nathaniel FTSCOT 126.0
6. Erickson, Tyler Wayne GARDEN 122.0
6. Riggins, Dylan Tucker PANHDL 130.0
Bull Riding Time/Score
1. White, Kolton Kevin SEOKSU 155.0
2. Frost, Josh Shane PANHDL 85.0
3. Hatchel, Nathan Lloyd SWOKSU 82.0
Tie Down Roping Time/Score
1. Pool, Joshua Cole NEOKAM 18.0
2. Bowen, Mason Bradee NWOKSU 18.1
3. Kofoed, Colton James WOKSC 18.5
3. Smith, Clayton Rodney WOKSC 27.3
5. Sherrick, Dillon Wade OKSU 19.9
6. Smith, Sloan James SWOKSU 22.4
7. Warren, Laramie Don NEOKAM 9.0
8. Herman, Jake Dylon WOKSC 9.3
9. Meged, Haven George WOKSC 9.4
Steer Wrestling Time/Score
1. Devers, Cody Reed NWOKSU 9.3
2. Eike, Kyle Dean NEOKAM 9.4
3. Madison, Colt Troy NWOKSU 9.5
4. Belt, Cooper Ray FTSCOT 9.6
5. Struxness, JD Oscar NWOKSU 19.6
6. Carpenter, William Bain PANHDL 11.7
7. Warren, Laramie Don NEOKAM 9.9
8. Harper, Maverick NWOKSU 11.3
Team Roping Header Time/Score
1. McVey, Andrew Jordan DODGE 13.7
2. Smith, Sloan James SWOKSU 20.0
3. Patterson, Cole Dee NWOKSU 20.5
4. McClain, Tucker Layne GARDEN 5.7
5. Moffitt, Tyrel James FTHAYS 22.4
5. Thompson, Zane James WOKSC 21.4
5. Fuhrman, Dalton Clay NEOKAM 6.0
8. Kelber, KeAnn LaRae SWOKSU 22.5
9. Rezac, Matthew Linn FTHAYS 21.5
Team Roping Heeler Time/Score
1. Parker, Kell Ross PRATT 13.7
2. Phelps, Alex Shandon Alexander SWOKSU 20.0
3. Smith, Clayton Rodney WOKSC 20.5
4. Meier, Luke John PANHDL 5.7
5. Hagler, Brady Clark NEOKAM 6.0
5. Adamson, Jerry Todd WOKSC 21.4
5. Livingston, Wyatt Henry FTHAYS 22.4
8. O'Brien, Quinton Allie NWOKSU 22.5
9. Hall, Thaddeus Isaiah FTHAYS 21.5
Barrel Racing Time/Score
1. Buchanan, Randi Lynn PANHDL 24.41
2. Moeder, Ashlyn Marie NWOKSU 24.53
3. Mantz, Erin Nicole FTSCOT 24.59
4. Simmons, Shanna Marie SWOKSU 25.03
5. Flowers, Jayme LeAnn GARDEN 25.37
6. Chapman, Cierra Chiann SEOKSU 26.23
7. Roman, Melanie Grace PANHDL 29.74
7. Berryhill, Natalie Rose PRATT 26.05
Breakaway Roping Time/Score
1. Korinek, Mikayla Jo FTHAYS 6.6
2. Konze, Ricki Marie SWOKSU 8.2
3. Chapman, Cierra Chiann SEOKSU 9.3
4. Buchanan, Randi Lynn PANHDL 2.8
5. Hopkins, Courtney Michelle CONNOR 18.4
6. Cahoy, Kylee Jo SWOKSU 2.9
7. Dinges, Kaitlyn Maree FTHAYS 3.0
8. Hofman, Kassidi Patricia KSSU 3.4
9. Tribe, Bianca Maree WOKSC 3.9
Goat Tying Time/Score
1. Bennett, Kylee Amanda SEOKSU 11.7
2. Miller, Katy Ann NWOKSU 12.6
3. Massing, Jennifer Lauren NWOKSU 13.2
3. Nelson, Tearnee Lee NWOKSU 13.1
5. Harrison, Mikayla Nicole SWOKSU 13.5
6. Richards, Cheyenne Laray WOKSC 13.8
6. Bailey, Stacey Brette SWOKSU 14.2
8. Henderson, Sarah Shiann SEOKSU 14.3
8. Small, Mary Frances Hallahan PANHDL 23.0
 
News | Event Schedule | Result Standings | Membership | Foundation
Alumni | History | National Sponsors | Rule Book
Phone: (509) 529-4402  |  Fax: (509) 525-1090  |  2033 Walla Walla Ave, Walla Walla WA 99362  |  webmaster@collegerodeo.com