free stats

NIRA logo National Intercollegiate Rodeo Association

NIRA logo
  News
  Event Schedule
 
 
  Membership
  Foundation
  Alumni
  Past Champions
  History
  National Sponsors
  Rule Book
  Downloads
  Site Map
  Contacts
  CNFR Website
 

 
























2016-2017 Rodeo Results
Central Rocky Mountain Region - Gillette College Mar 17 to Mar 19, 2017
Results as of Mar 22, 2017
Men's Team Points
1. Sheridan College SHERID 585.00
2. Central Wyoming College CWYC 385.00
2. Chadron State College CHADRN 385.00
4. Gillette College GILLET 365.00
5. University of Wyoming UWY 360.00
6. Casper College CASPER 215.00
7. Laramie County Community College LARMIE 160.00
8. Eastern Wyoming College EWYC 135.00
9. Northeastern Junior Coll NEJC 130.00
9. Otero Junior College OTERO 130.00
Women's Team Points
1. Gillette College GILLET 475.00
2. University of Wyoming UWY 405.00
3. Casper College CASPER 170.00
4. Colorado State University COSU 160.00
5. Chadron State College CHADRN 150.00
6. Northeastern Junior Coll NEJC 80.00
7. Colorado State University-Pueblo COSUP 45.00
8. Sheridan College SHERID 10.00
Men's All-around Points
1. Wakefield, Riley James GILLET 275.00
2. Uptain, Garrett R SHERID 80.00
3. Petrak, Tate Author William CHADRN 60.00
Women's All-around Points
1. Engesser, Rickie Lynn GILLET 200.00
2. Anderson, Amelia Elyn UWY 140.00
3. Reimler, Casey Rae UWY 75.00
Saddle Bronc Riding Time/Score
1. Clark, Tayte Augustus SHERID 138.0
2. Hageman, Wyatt William UWY 125.0
3. Schuelke, Wyatt Kirk EWYC 120.0
4. Thurston, Samuel Cole SHERID 68.0
5. Beebe, Tyler Lee OTERO 67.0
6. Uptain, Garrett R SHERID 64.0
7. Ferguson, Kolt William UWY 58.0
Bareback Riding Time/Score
1. Ames, Chance Dennis SHERID 143.0
1. Carlson, Hunter Yates SHERID 142.0
3. Wahlert, Brock Marion UWY 135.0
4. Reynolds, Robert Arthur OTERO 74.0
4. Clark, Trig Gordon SHERID 74.0
6. Bloomquist, Kyle David SHERID 124.0
7. Miller, Colten James GILLET 64.0
Bull Riding Time/Score
1. Biever, Logan Lloyd GILLET 154.0
2. Martin, Cordale Don CHADRN 152.0
3. Englebert, Miles Everett CHADRN 69.0
4. Lopez, John Michael SHERID 65.0
5. Uptain, Garrett R SHERID 55.0
Tie Down Roping Time/Score
1. Darnell, Cody Lane NEJC 19.2
2. Brown, Logan Ryder CASPER 21.5
3. Day, Lane Wyatt CHADRN 21.5
3. Milligan, Logan L EWYC 21.5
5. Wakefield, Riley James GILLET 21.8
6. McCormick, Hadly Gary CWYC 10.4
7. Bott, Bryce Kelly CASPER 22.0
8. Petrak, Tate Author William CHADRN 24.4
Steer Wrestling Time/Score
1. Thurston, Brady Jay CWYC 10.2
2. Finnerty, John Teigen CWYC 11.1
3. Burgener, Dalton Bayne CWYC 20.4
4. Vineyard, Terrel Cob LARMIE 11.9
5. Fulton, Jake Raymond CASPER 23.3
5. Greer, Kaycee Gage LARMIE 22.3
7. Wakefield, Riley James GILLET 5.8
Team Roping Header Time/Score
1. White, Cooper Wayne GILLET 15.2
2. Taylor, Denton Roy UWY 20.6
3. Hetzel, Colby Ty SHERID 20.7
4. Engesser, Rickie Lynn GILLET 23.8
5. Svoboda, David Daniel CHADRN 8.3
6. Schaack, Brandy Lain NEJC 27.9
7. Curuchet, Riley John EWYC 8.7
7. Reimler, Casey Rae UWY 8.7
Team Roping Heeler Time/Score
1. Wakefield, Riley James GILLET 15.2
2. Taylor, Dustin Darryl UWY 20.6
3. Novak, Prestyn Lane CHADRN 20.7
4. Kammerer, Jacob Matthew GILLET 23.8
5. Petrak, Tate Author William CHADRN 8.3
6. Sederstrom, Nicole Rose NEJC 27.9
7. Shaw, Denton Wade EWYC 8.7
7. Johnson, Trase Colton SHERID 8.7
Barrel Racing Time/Score
1. Adamson, Linzee Nicolle LARMIE 28.66
2. Mehalic, Lake Chrystie COSU 28.67
3. Williams, Kassidy Kay CASPER 29.03
3. Russell, Shyann Rae GILLET 29.14
5. Addington, Riley Diane GILLET 29.11
6. Tierney, Jordan Pauline CHADRN 34.91
7. Rorison, Anna Lyne GILLET 29.66
7. Hanson, Calby Brett GILLET 34.62
9. Reimler, Breanna Mae SHERID 34.14
Breakaway Roping Time/Score
1. Segelke, Quincy McIntryre GILLET 4.6
2. Camp, Lacey Mickayla CASPER 5.2
3. Engesser, Rickie Lynn GILLET 5.8
4. Reimler, Casey Rae UWY 15.3
5. Anderson, Amelia Elyn UWY 2.5
5. McKenney, Harlee Jo EWYC 2.5
7. Webb, Kailee Taryn UWY 2.8
Goat Tying Time/Score
1. Terry, Cori Jordan UWY 14.1
2. Cwach, Brandi Jo CHADRN 14.8
3. Anderson, Amelia Elyn UWY 14.9
4. Engesser, Taylor Marie GILLET 14.9
5. Peterson, Karlee Kay UWY 15.2
6. Coffield, Teisha Maree COSUP 18.0
7. Monnens, Kaycee Ann CASPER 15.5
8. Anderson, Lyndi Leigh UWY 15.8
 
News | Event Schedule | Result Standings | Membership | Foundation
Alumni | History | National Sponsors | Rule Book
Phone: (509) 529-4402  |  Fax: (509) 525-1090  |  2033 Walla Walla Ave, Walla Walla WA 99362  |  webmaster@collegerodeo.com