free stats

NIRA logo National Intercollegiate Rodeo Association

NIRA logo
  News
  Event Schedule
 
 
  Membership
  Foundation
  Alumni
  Past Champions
  History
  National Sponsors
  Rule Book
  Downloads
  Site Map
  Contacts
  CNFR Website
 

 
























2017-2018 Rodeo Results
Southwest Region - Howard County Junior College Apr 6 to Apr 8, 2017
Results as of Apr 10, 2017
Men's Team Points
1. Tarleton State University TARLET 470.00
2. New Mexico Junior College NMJC 345.00
3. Western Texas College WTXC 315.00
3. Odessa College ODESSA 315.00
5. Howard County Junior College HOWARD 245.00
6. South Plains College SPLNS 160.00
7. Ranger College RANGER 155.00
8. Clarendon College CLAREN 125.00
9. West Texas A&M Univ WTXAMU 100.00
9. Eastern New Mexico University ENMU 100.00
Women's Team Points
1. Tarleton State University TARLET 280.00
2. Eastern New Mexico University ENMU 265.00
3. Texas Tech University-Lubbock TXTUL 175.00
4. Weatherford College WEATHR 110.00
5. West Texas A&M Univ WTXAMU 100.00
6. South Plains College SPLNS 60.00
7. New Mexico Junior College NMJC 40.00
7. Frank Phillips College FPC 40.00
9. Ranger College RANGER 30.00
10. Vernon College VERNON 15.00
Men's All-around Points
1. Hayes, Wyatt Denton NMJC 195.00
2. Jessen, Kevin BoDell ODESSA 140.00
Saddle Bronc Riding Time/Score
1. Cress, Brody Sage TARLET 151.0
2. Turco, Tyler Michael CLAREN 145.0
3. Lewis, Jacob Timothy ENMU 143.0
4. Freeman, Blaise WTXC 141.0
5. Knight, Tom John WTXC 139.0
6. Wimberly, Lane Earl WTXC 139.0
7. Lane, Coulter Jace TARLET 71.0
8. Burr, Preston Ross NMJC 132.0
8. Brum, Clayton Charles TARLET 70.0
Bareback Riding Time/Score
1. Lamb, Kody Norman Allan TARLET 146.0
2. Hibler, Zach Lee WTXC 140.0
3. Walker, Jonathan David RANGER 134.0
4. Jessen, Kevin BoDell ODESSA 138.0
5. Springer, Jacob Daniell TARLET 131.0
6. Hewett, Cole Thomas ODESSA 133.0
6. Williams, Austin Robert ODESSA 133.0
Bull Riding Time/Score
1. Huffaker, John Daniel HOWARD 164.0
2. Rogan, Daniel Peter WTXC 155.0
3. Sellars, Clayton Wayne WTXC 142.0
4. Petersen, Dalton W ODESSA 75.0
5. Spencer, Jacob A.D. WTXC 70.0
6. Ward, Layne Steven ODESSA 68.0
Tie Down Roping Time/Score
1. Felton, Dakota Burton RANGER 20.0
2. Schaack, Treg Albert WTXAMU 20.1
3. Sorey, Pake Thomas TARLET 27.3
4. Parrish, Kyle Walker TARLET 23.0
5. Dougherty, David Douglas NCTXC 23.2
6. Hayes, Wyatt Denton NMJC 28.2
7. Jessen, Kevin BoDell ODESSA 28.5
8. Urbanek, Jack T TARLET 9.9
8. Houck, Hagen Houston VERNON 9.9
8. Nye, Cody William TARLET 9.9
Steer Wrestling Time/Score
1. Boren, Chet Lee SPLNS 8.1
2. Surrett, Coy A SPLNS 8.9
2. Trujillo, Jake Wesley ODESSA 9.5
4. Powers, Sam Houston SLROSS 9.1
5. White, Burley Ellsworth HOWARD 9.2
6. Jang, Kodie Alan WTXC 9.8
7. Hyatt, Logan Isaiah WTXC 10.4
Team Roping Header Time/Score
1. Hayes, Wyatt Denton NMJC 14.0
2. Zapalac, Reid Harrison TARLET 14.1
3. Hatley, Cooper Layne WEATHR 14.8
4. Wheeler, Cole TXTUL 17.8
5. Tredway, Kody Dale TARLET 15.9
5. Neagle, Bobby Bobby (Cole) CISCO 6.5
7. Halford, Denton Keith SPLNS 19.6
8. Good, Colton Sage TXTUL 7.3
Team Roping Heeler Time/Score
1. McLeod, Tyce Dunn NMJC 14.0
2. Kraus, Zach Dusty TARLET 14.1
3. Domenigo, Jose Miguel SPLNS 14.8
4. Tatom, Trenton Mark TXTUL 17.8
5. Johnson, Colton Scott RANGER 15.9
5. Thompson, Justice Dee CISCO 6.5
7. Cotton, Kade Rance SPLNS 19.6
8. Riddle, Conner Cody WEATHR 7.3
Barrel Racing Time/Score
1. Davenport, Callie Michele WEATHR 32.68
2. Dunbar, Jessica Arden TXTUL 32.68
3. Macy, Brogan Shea WEATHR 32.68
4. McLeod, Lindsey Michele TARLET 32.92
5. Robinson, Rainy Janay SPLNS 32.81
6. Vick, Marsha Celie ENMU 32.93
7. Elkins, Lany Lee ENMU 38.52
8. DeLeeuw, Harley-Ann Rose VERNON 37.78
Breakaway Roping Time/Score
1. Medlin, Abby Laine TARLET 5.5
2. Angelone, Martha Suzanne WEATHR 5.9
3. Bradley, Taylor Jo WTXAMU 6.0
4. Feller, Josie McKenna RANGER 6.2
5. Hodges, Amanda Cheyenne TARLET 2.5
6. Powell, Megan Patricia NMJC 6.3
7. Boisjoli, Makayla Rae RANGER 6.6
8. Tate, Teryn Le ENMU 2.9
8. Pitman, Deanna Katherine ODESSA 2.9
8. Wagner, McKenna Kring TARLET 2.9
8. Henderson, Baylee K SPLNS 15.4
Goat Tying Time/Score
1. Adcock, Lindsey Jean ENMU 18.1
2. Parvin, Jamie LaRae TXTUL 18.4
3. Bane, Lauren Ashley TARLET 18.9
4. Graf, Kelsey Kersh TARLET 19.1
5. Rodriguez, Ricky Lynn FPC 19.4
5. Barry, Tawny Tee ENMU 9.1
7. McNeil, Kynzie Rae TXTUL 19.6
8. Craig, Jenna Elizabeth TARLET 19.8
 
News | Event Schedule | Result Standings | Membership | Foundation
Alumni | History | National Sponsors | Rule Book
Phone: (509) 529-4402  |  Fax: (509) 525-1090  |  2033 Walla Walla Ave, Walla Walla WA 99362  |  webmaster@collegerodeo.com