free stats

NIRA logo National Intercollegiate Rodeo Association

NIRA logo
  News
  Event Schedule
 
 
  Membership
  Foundation
  Alumni
  Past Champions
  History
  National Sponsors
  Rule Book
  Downloads
  Site Map
  Contacts
  CNFR Website
 

 
























2017-2018 Rodeo Results
Great Plains Region - Iowa State University Oct 1 to Oct 2, 2016
Results as of Oct 3, 2016
Men's Team Points
1. University of Nebraska-Lincoln UNE 470.00
2. Mid-Plains Community College MIDPLN 350.00
3. Iowa Central Comm Coll IACCC 295.00
4. Hastings College HASTC 200.00
5. Dickinson State University DICKSN 190.00
6. South Dakota St Univ SDSU 180.00
7. Black Hills State University BLKHIL 160.00
8. North Dakota State Univ NDSU 120.00
9. Mitchell Technical Institute MTI 100.00
10. Nebraska College of Tech. Agriculture NECTA 20.00
Women's Team Points
1. South Dakota St Univ SDSU 570.00
2. Black Hills State University BLKHIL 430.00
3. Hastings College HASTC 210.00
4. Iowa State University IASU 140.00
5. Dickinson State University DICKSN 80.00
6. Mitchell Technical Institute MTI 70.00
7. Iowa Central Comm Coll IACCC 40.00
8. University of Nebraska-Lincoln UNE 35.00
9. Mid-Plains Community College MIDPLN 10.00
Men's All-around Points
1. Palmer, Collin Dean BLKHIL 210.00
2. Kraeger, Reed Kenneth UNE 200.00
3. Brown, Cody Raymond IACCC 180.00
4. O'Connor, Rhett Eugene MIDPLN 140.00
5. Freeman, Tanner Cameron MIDPLN 70.00
Women's All-around Points
1. Hupp, Jacey Jean SDSU 290.00
2. Johnston, Carlee Kim BLKHIL 185.00
3. Aus, Danielle Kaley SDSU 180.00
4. Huls, Haley James SDSU 175.00
5. Lensegrav, Katie Leigh BLKHIL 170.00
6. Petry, Hope Ann SDSU 80.00
7. Jandreau, Cedar Sheehy BLKHIL 75.00
Saddle Bronc Riding Time/Score
1. Dressler, Kasey Philip NDSU 60.0
2. Brown, Cody Raymond IACCC 53.0
3. Hunt, Jordan Keith DICKSN 0.0
Bareback Riding Time/Score
1. Shadbolt, George Garrett DOANE 153.0
2. Moon, Rowdy A MIDPLN 137.0
3. Brown, Cody Raymond IACCC 45.0
4. Ellsworth, Jim Bob SDSU 0.0
5. Fritz, Cody Allen IACCC 0.0
6. Hesseltine, Cord William Brody MIDPLN 0.0
Bull Riding Time/Score
1. Wickett, Garrett William MIDPLN 160.0
2. Schultz, Gavin Roger LATI 156.0
3. Horner, Jeffery Tanner IACCC 74.0
4. Elliott, Sam Wayne MIDPLN 69.0
5. Gomes, Keaghan Kekaimalu MIDPLN 66.0
6. Schmidt, Olathe Daine MTI 58.0
Tie Down Roping Time/Score
1. Glass, Chance McKall DICKSN 33.1
2. Sybrant, Nolan Kyle HASTC 32.8
3. Kraeger, Reed Kenneth UNE 10.2
3. Littell, Tom Elliott HASTC 34.2
3. Palmer, Collin Dean BLKHIL 34.6
6. O'Connor, Rhett Eugene MIDPLN 12.8
7. Freeman, Tanner Cameron MIDPLN 13.6
8. Ginkens, Trevor Lee NECTA 15.9
9. Weber, Reece Tee MIDPLN 18.1
Steer Wrestling Time/Score
1. Kester, Travis Harold UNE 10.1
2. Rasmussen, Kris Dane MIDPLN 10.9
3. Kraeger, Reed Kenneth UNE 12.4
4. Nelson, Lynden Grant MTI 18.0
5. Johnson, Jeremiah William SDSU 15.1
6. Rossow, Lane Austin BLKHIL 5.0
6. Freeman, Tanner Cameron MIDPLN 19.9
8. Strand, Sawyer Clarence MIDPLN 6.5
Team Roping Header Time/Score
1. Vinton, Emily Anne Crystal HASTC 18.1
2. Welsh, Curtis James UNE 18.9
3. Wientjes, Pearson James SDSU 19.1
4. O'Connor, Rhett Eugene MIDPLN 22.4
5. Stec, Sadie Sheree HASTC 21.5
6. Herman, Jake Wayne BLKHIL 8.2
6. Wientjes, Reece Cameron Todd SDSU 8.2
8. Sivertsen, Lee Randall BLKHIL 27.2
Team Roping Heeler Time/Score
1. Palmer, Collin Dean BLKHIL 18.1
2. Frerichs, Will J UNE 18.9
3. Richter, Trey Joseph SDSU 19.1
4. Killion, Wyatt Tucker MIDPLN 22.4
5. Hermelbracht, Molly Marie HASTC 21.5
6. Johnston, Carson Chris BLKHIL 8.2
6. Backhaus, Colton Arlis BLKHIL 8.2
8. Gustafson, Gannon Mitchell SDSU 27.2
Barrel Racing Time/Score
1. Huls, Haley James SDSU 29.42
2. Gast, Natalie Rae IASU 29.15
3. Lockhart, Alyssa Jean BLKHIL 29.77
3. Derflinger, Jami Lynn DICKSN 29.65
5. Lensegrav, Katie Leigh BLKHIL 34.32
6. Johnston, Carlee Kim BLKHIL 34.20
6. Jandreau, Cedar Sheehy BLKHIL 29.85
8. Robbins, Kara Jo UNE 34.60
9. Thelen, Brooke Elizabeth IASU 30.21
Breakaway Roping Time/Score
1. Huber, Madison Leigh BLKHIL 7.7
2. Hupp, Jacey Jean SDSU 7.9
3. Strand, Dayna Rachel HASTC 8.1
4. Aus, Danielle Kaley SDSU 9.5
5. Hamlin, Tierny Patricia MTI 9.1
6. Huls, Haley James SDSU 17.7
7. Aus, Braelee Rae SDSU 4.2
8. Petry, Hope Ann SDSU 17.9
Goat Tying Time/Score
1. Hupp, Jacey Jean SDSU 13.8
2. Johnston, Carlee Kim BLKHIL 14.0
3. Lensegrav, Katie Leigh BLKHIL 14.8
4. Aus, Danielle Kaley SDSU 14.9
5. Petry, Hope Ann SDSU 16.3
6. Hilzendeger, Cara Jo IACCC 15.9
7. Jandreau, Cedar Sheehy BLKHIL 7.6
8. Macomber, Shania Marie Morgan MIDPLN 18.0
 
News | Event Schedule | Result Standings | Membership | Foundation
Alumni | History | National Sponsors | Rule Book
Phone: (509) 529-4402  |  Fax: (509) 525-1090  |  2033 Walla Walla Ave, Walla Walla WA 99362  |  webmaster@collegerodeo.com