free stats

NIRA logo National Intercollegiate Rodeo Association

NIRA logo
  News
  Event Schedule
 
 
  Membership
  Foundation
  Alumni
  Past Champions
  History
  National Sponsors
  Rule Book
  Downloads
  Site Map
  Contacts
  CNFR Website
 

 
























2017-2018 Rodeo Results
Central Plains Region - Kansas State University Feb 17 to Feb 19, 2017
Results as of Feb 21, 2017
Men's Team Points
1. Panhandle State University PANHDL 810.00
2. Northeastern Oklahoma A&M College NEOKAM 240.00
3. Fort Scott Community College FTSCOT 230.00
4. Northwestern Oklahoma State University NWOKSU 210.00
5. Western Oklahoma State College WOKSC 190.00
6. Oklahoma State University OKSU 150.00
7. Garden City Community College GARDEN 135.00
8. Southwestern Oklahoma State University SWOKSU 130.00
9. Southeastern Oklahoma St Univ SEOKSU 125.00
10. Connors State College CONNOR 80.00
10. Kansas State University KSSU 80.00
Women's Team Points
1. Southwestern Oklahoma State University SWOKSU 635.00
2. Panhandle State University PANHDL 320.00
3. Northwestern Oklahoma State University NWOKSU 295.00
4. Western Oklahoma State College WOKSC 245.00
5. Southeastern Oklahoma St Univ SEOKSU 190.00
6. Garden City Community College GARDEN 90.00
7. Kansas State University KSSU 80.00
8. Connors State College CONNOR 60.00
8. Fort Hays State University FTHAYS 60.00
Men's All-around Points
1. Frost, Josh Shane PANHDL 325.00
2. Allred, Grayson Ike NWOKSU 190.00
Women's All-around Points
1. Bailey, Stacey Brette SWOKSU 310.00
2. Huffman, Kenzie Jane SWOKSU 250.00
3. Wiseman, Paige Belle SWOKSU 75.00
Saddle Bronc Riding Time/Score
1. Finlay, Jake Edward PANHDL 148.0
2. Shenold, Nicholas Heath SWOKSU 132.0
3. Ballard, Cody James PANHDL 109.0
4. Hayes, Tanner Dean GARDEN 69.0
4. Davis, Anthony Scott PANHDL 69.0
6. Miles, Tyler G. SEOKSU 55.0
Bareback Riding Time/Score
1. Cole, Wesley Graham PANHDL 136.0
2. Brown, Cory Davis FTSCOT 133.0
3. Pellam, Ty Ryan PANHDL 132.0
4. Delgado, Colton Blake FTSCOT 131.0
5. Erickson, Tyler Wayne GARDEN 125.0
6. Martin, Will John PANHDL 124.0
7. Griffin, Maverick James NEOKAM 113.0
Bull Riding Time/Score
1. Frost, Josh Shane PANHDL 81.0
2. McClelland, Tristan Lee FTSCOT 79.0
3. Winn, Dixon Casy KSSU 59.0
Tie Down Roping Time/Score
1. Sherrick, Dillion Wade OKSU 18.9
2. Kofoed, Colton James WOKSC 19.0
3. Warren, Laramie Don NEOKAM 19.1
4. Allred, Grayson Ike NWOKSU 19.5
5. Bowen, Mason Bradee NWOKSU 806.0
6. Frost, Josh Shane PANHDL 21.4
7. Donaldson, Taylor James NWOKSU 23.5
8. Miller, Wyatt McCray FTSCOT 10.1
Steer Wrestling Time/Score
1. Frost, Josh Shane PANHDL 10.1
2. Harper, Maverick NWOKSU 10.9
3. Eike, Kyle Dean NEOKAM 11.0
4. Allred, Grayson Ike NWOKSU 11.6
5. Berry, Denver Cash SEOKSU 13.1
6. Westhaver, Riley Nelson NWOKSU 29.1
7. Roseland, Talon Jean NWOKSU 19.1
8. Madison, Colt Troy NWOKSU 14.3
Team Roping Header Time/Score
1. Merrigan, Bridget Nichole PANHDL 15.2
2. Nelson, Tearnee Lee NWOKSU 18.4
3. Luman, Shawn Douglas CONNOR 25.1
4. Crouch, MariKate Mateel FTHAYS 28.1
5. Bittle, Kassidy David NWOKSU 7.3
6. Buchanan, Randi Lynn PANHDL 30.6
7. Meged, Haven George WOKSC 7.4
8. Moffitt, Tyrel James FTHAYS 7.9
9. Kastl, Kobe Scott PRATT 8.5
Team Roping Heeler Time/Score
1. Jacobson, Taylor Marie PANHDL 15.2
2. Nelson, Wylee Ancel NWOKSU 18.4
3. Holder, Jase Clark CONNOR 25.1
4. Minihan, Lane Allen FTHAYS 28.1
5. Fierro, Edgar NWOKSU 7.3
6. Braden, Brody Jay SEOKSU 30.6
7. Miller, Oran Maurick WOKSC 7.4
8. Livingston, Wyatt Henry FTHAYS 7.9
9. Quaney, Cole Daniel PRATT 8.5
Barrel Racing Time/Score
1. Bailey, Stacey Brette SWOKSU 25.26
2. Roman, Melanie Grace PANHDL 25.27
3. Jolly, Cara Elizabeth KSSU 25.38
4. Moeder, Ashlyn Marie NWOKSU 25.38
4. Proffitt, Rilee Elaine NEOKAM 25.39
4. Sellers, Camrin Elena NEOKAM 25.67
7. Chapman, Cierra Chiann SEOKSU 30.30
8. Bynum, Sara E NWOKSU 30.53
9. Walls, Johnna Coe NEOKAM 30.69
Breakaway Roping Time/Score
1. Phillips, Mikayla Todd WOKSC 4.5
2. Huffman, Kenzie Jane SWOKSU 5.3
3. Northcutt-Mentzer, Peyton E.S. GARDEN 6.3
4. Mack, Makayla Lynne WOKSC 2.5
5. Oyler, Kelsy Nicole CONNOR 8.3
6. Rasberry, Kasidy Dawn SEOKSU 2.9
6. Wiseman, Paige Belle SWOKSU 2.9
8. McCaughey, Bailey Ann GARDEN 3.0
Goat Tying Time/Score
1. Bailey, Stacey Brette SWOKSU 12.5
2. Whiting, Shelby Lin SEOKSU 12.8
3. Miller, Katy Ann NWOKSU 13.1
4. Huffman, Kenzie Jane SWOKSU 13.1
5. Wiseman, Paige Belle SWOKSU 14.3
5. Johnston, Shania Classy SEOKSU 15.0
7. Couture, Melissa Elaine NWOKSU 6.8
 
News | Event Schedule | Result Standings | Membership | Foundation
Alumni | History | National Sponsors | Rule Book
Phone: (509) 529-4402  |  Fax: (509) 525-1090  |  2033 Walla Walla Ave, Walla Walla WA 99362  |  webmaster@collegerodeo.com