free stats

NIRA logo National Intercollegiate Rodeo Association

NIRA logo
  News
  Event Schedule
 
 
  Membership
  Foundation
  Alumni
  Past Champions
  History
  National Sponsors
  Rule Book
  Downloads
  Site Map
  Contacts
  CNFR Website
 

 
























2016-2017 Rodeo Results
Central Rocky Mountain Region - Laramie County Community College Oct 14 to Oct 16, 2016
Results as of Oct 17, 2016
Men's Team Points
1. Sheridan College SHERID 515.00
2. University of Wyoming UWY 430.00
3. Central Wyoming College CWYC 425.00
4. Eastern Wyoming College EWYC 365.00
5. Northeastern Junior Coll NEJC 240.00
6. Casper College CASPER 190.00
7. Gillette College GILLET 185.00
8. Otero Junior College OTERO 80.00
9. Chadron State College CHADRN 60.00
9. Laramie County Community College LARMIE 60.00
Women's Team Points
1. Gillette College GILLET 475.00
2. University of Wyoming UWY 250.00
3. Sheridan College SHERID 135.00
4. Colorado State University-Pueblo COSUP 103.33
5. Casper College CASPER 100.00
6. Chadron State College CHADRN 75.00
7. Lamar Community College LAMAR 65.00
8. Colorado State University COSU 50.00
9. Eastern Wyoming College EWYC 40.00
10. Central Wyoming College CWYC 30.00
Men's All-around Points
1. Thurston, Brady Jay CWYC 235.00
2. Schnaufer, Trevor Joe EWYC 190.00
3. Clark, Jaden Dell UWY 145.00
4. Finnerty, John Teigen CWYC 140.00
5. Sellers, Casey Wayne GILLET 90.00
Women's All-around Points
1. Segelke, Quincy McIntryre GILLET 315.00
2. Coffield, Teisha Maree COSUP 103.33
3. Hanson, Calby Brett GILLET 8.33
Saddle Bronc Riding Time/Score
1. Thurston, Brady Jay CWYC 142.0
2. Hageman, Wyatt William UWY 139.0
3. Ferguson, Kolt William UWY 128.0
4. Beebe, Tyler Lee OTERO 121.0
5. Schuelke, Wyatt Kirk EWYC 65.0
6. Clark, Tayte Augustus SHERID 64.0
7. Trump, Cody Lane CHADRN 61.0
Bareback Riding Time/Score
1. Ames, Chance Dennis SHERID 150.0
2. Carlson, Hunter Yates SHERID 146.0
3. Clark, Jaden Dell UWY 143.0
4. Wahlert, Brock Marion UWY 129.0
5. Bunner, Jesse Lane CASPER 124.0
6. Miller, Colten James GILLET 0.0
6. Bloomquist, Kyle David SHERID 60.0
Bull Riding Time/Score
1. Rice, Dakota Joshua CHADRN 79.0
2. Wilson, Levi Paul SHERID 72.0
3. Ward, Tyrell Robert SHERID 63.0
Tie Down Roping Time/Score
1. Hadley, Robert Jhett UWY 20.6
2. Johnson, Trase Colton SHERID 24.0
3. Finnerty, John Teigen CWYC 25.5
4. Lauing, Lathan William CHADRN 10.0
5. Henderson, Cody Earl SHERID 35.5
6. Davison, Jess Alan UWY 10.5
6. Schnaufer, Trevor Joe EWYC 10.5
8. Stevens, Lance Patrick LARMIE 10.6
Steer Wrestling Time/Score
1. Fanning, Cameron James LARMIE 8.8
2. Fulton, Jake Raymond CASPER 10.0
3. Anderson, Austin Reece GILLET 10.1
4. Thurston, Brady Jay CWYC 10.7
5. Day, Lane Wyatt CHADRN 11.2
6. Davidson, Taylor Rhea CWYC 5.7
7. Huxtable, Daniel Earl CWYC 12.1
8. Sellers, Casey Wayne GILLET 12.2
8. Petrak, Tate Author William CHADRN 25.2
Team Roping Header Time/Score
1. Wadhams, Bryer Scott EWYC 13.7
2. Staudt, Jase Kahill NEJC 14.6
3. Sellers, Casey Wayne GILLET 15.4
4. Pirrung, Braden Robert EWYC 18.6
5. Joseph, Brady Douglas LARMIE 17.0
5. Peterson, Seth Cooper UWY 6.0
7. Taylor, Denton Roy UWY 6.5
8. Adams, Surton Michael EWYC 23.3
9. Curuchet, Riley John EWYC 7.5
Team Roping Heeler Time/Score
1. Schnaufer, Trevor Joe EWYC 13.7
2. Spickelmier, Ty Wesley NEJC 14.6
3. Boldon, Samuel Wayde CHADRN 15.4
4. Kirwan, James Daniel GILLET 18.6
5. Finney, Douglas John LARMIE 17.0
5. Finnerty, John Teigen CWYC 6.0
7. Taylor, Dustin Darryl UWY 6.5
8. Clark, Jaden Dell UWY 23.3
9. Shaw, Denton Wade EWYC 7.5
Barrel Racing Time/Score
1. Moore, Paige Telynn SHERID 32.67
2. Beck, Kynadee LARMIE 33.00
3. Williams, Kassidy Kay CASPER 33.05
4. Engesser, Rickie Lynn GILLET 33.25
4. Wieferich, LaTasha Lynn SHERID 33.44
4. Webb, Kailee Taryn UWY 37.30
7. Mehalic, Lake Chrystie COSU 37.76
8. Coffield, Teisha Maree COSUP 42.82
9. Mutchler, Baillie Jean EWYC 33.55
Breakaway Roping Time/Score
1. Segelke, Quincy McIntryre GILLET 4.9
2. Robinson, Callie L SHERID 5.0
3. Camp, Lacey Mickayla CASPER 5.4
3. Engesser, Taylor Marie GILLET 5.4
5. Kautzman, Kassie Jo Kay CWYC 2.7
5. Anderson, Amelia Elyn UWY 2.7
7. Simonson, Shaina Lee CASPER 6.2
7. Arneson, Tanielle Jo EWYC 6.1
9. Brasfield, Brittany Ann UWY 6.3
10. Hanson, Calby Brett GILLET 6.2
Goat Tying Time/Score
1. Terry, Cori Jordan UWY 14.7
2. Segelke, Quincy McIntryre GILLET 15.2
3. Vogel, Josee Rae UWY 15.5
4. Tierney, Jordan Pauline CHADRN 15.9
5. Coffield, Teisha Maree COSUP 15.7
6. Klassen, Jalisa Kim LAMAR 15.9
7. Marchant, Ashten Lee LAMAR 16.1
7. Kvamme, Kylie Tyne UWY 18.1
9. Hanson, Calby Brett GILLET 31.5
 
News | Event Schedule | Result Standings | Membership | Foundation
Alumni | History | National Sponsors | Rule Book
Phone: (509) 529-4402  |  Fax: (509) 525-1090  |  2033 Walla Walla Ave, Walla Walla WA 99362  |  webmaster@collegerodeo.com