free stats

NIRA logo National Intercollegiate Rodeo Association

NIRA logo
  News
  Event Schedule
 
 
  Membership
  Foundation
  Alumni
  Past Champions
  History
  National Sponsors
  Rule Book
  Downloads
  Site Map
  Contacts
  CNFR Website
 

 
























2016-2017 Rodeo Results
Northwest Region - Northwest Regional #1 Oct 14 to Oct 14, 2016
Results as of Nov 28, 2016
Men's Team Points
1. Blue Mountain Community College BLUE 712.00
2. Walla Walla Community College WWCC 378.00
3. Treasure Valley Community College TVCC 312.00
4. University of Idaho UID 176.00
5. Eastern Washington University EWAU 145.00
6. Central Washington University CWAU 69.00
Women's Team Points
1. Blue Mountain Community College BLUE 956.00
2. Treasure Valley Community College TVCC 213.50
3. Central Washington University CWAU 208.00
4. Walla Walla Community College WWCC 190.00
5. University of Idaho UID 145.00
6. Eastern Oregon University EORU 69.00
Men's All-around Points
1. Garland, J T BLUE 303.00
2. Heryford, Landon Christian ORSU 195.00
2. Pederson, Preston Curtis BLUE 195.00
4. Lickley, Cole Johnson UID 176.00
Women's All-around Points
1. Pendergrass, Quincy Karoline BLUE 273.50
2. Williams, Danyelle Jo BLUE 204.50
3. Leyva, Lauren Lynn BLUE 176.00
4. Streeter, Kiley Kae CWAU 158.00
5. Eldridge, Candida Marie BLUE 157.00
6. Vaughan, Keeley Michelle TVCC 119.00
7. Dimke, Alex Deon LANE 110.50
8. Aldrich, Kaylee Maree BLUE 38.50
Saddle Bronc Riding Time/Score
1. Clark, Jake Dean TVCC 68.0
2. Espeland, Preston John BLUE 60.0
3. Hill, Tucker Demar WWCC 59.0
Bareback Riding Time/Score
1. Floe, Jared Scott EWAU 49.0
Bull Riding Time/Score
1. Hudson, Cody John WWCC 83.0
Tie Down Roping Time/Score
1. Pederson, Preston Curtis BLUE 9.0
2. Lara, Dominic Nathaniel TVCC 9.4
3. Lickley, Cole Johnson UID 10.3
4. Heryford, Landon Christian ORSU 11.1
5. Tye, Jordan Robert CWAU 12.0
6. Williams, Wyatt Thane BOISE 12.1
6. Peters, Ross Ian TVCC 12.1
8. Garland, J T BLUE 13.6
Steer Wrestling Time/Score
1. Garland, J T BLUE 4.4
2. McCleary, Cody James WWCC 5.8
3. Wright, Tucker Dalley WWCC 6.1
4. Opie, Tyler Dane BLUE 6.7
5. Joyce, Riley Quinn BLUE 10.5
6. Pederson, Preston Curtis BLUE 11.0
Team Roping Header Time/Score
1. Pederson, Johnpatrick James ORSU 13.0
2. Hoyecki, Tommie WWCC 13.1
3. Heryford, Landon Christian ORSU 13.5
4. Williams, Danyelle Jo BLUE 16.3
5. Holyfield, Dillon Bolen LCSC 16.7
6. Pendergrass, Quincy Karoline BLUE 20.7
7. Streeter, Kiley Kae CWAU 23.7
Team Roping Heeler Time/Score
1. Garland, J T BLUE 13.0
2. James, Valerie Diane TVCC 13.1
3. Messner, Timothy Michael ORSU 13.5
4. Nyman, Quinton Brock BLUE 16.3
5. Lickley, Cole Johnson UID 16.7
6. Leyva, Lauren Lynn BLUE 20.7
7. Longeway, Rayna Johanna WWCC 23.7
Barrel Racing Time/Score
1. Lewis, Jessica Dawn BLUE 18.33
2. Pendergrass, Quincy Karoline BLUE 18.55
2. Williams, Danyelle Jo BLUE 18.55
4. Eldridge, Candida Marie BLUE 18.62
5. Vaughan, Keeley Michelle TVCC 18.68
6. Britt, Shandie Marie BLUE 18.74
7. Aldrich, Kaylee Maree BLUE 18.75
8. Ary, Breann R TVCC 18.79
Breakaway Roping Time/Score
1. Robinson, Karleigh Ann TVCC 3.0
2. Streeter, Kiley Kae CWAU 3.6
3. Yoder, Morgan Pearl BLUE 3.9
3. Dimke, Alex Deon LANE 3.9
5. Hargett, Kylie Marie EORU 4.1
6. Vaughan, Keeley Michelle TVCC 4.3
7. Reeves, Raylee Ann WWCC 4.6
8. Aldrich, Kaylee Maree BLUE 4.8
8. Lehman, Lindy Lorraine TVCC 4.8
Goat Tying Time/Score
1. Reeves, Janey Ann UID 7.2
2. Leyva, Lauren Lynn BLUE 7.5
3. Pendergrass, Quincy Karoline BLUE 8.4
4. Bean, Dalli Rose TVCC 8.6
5. Eldridge, Candida Marie BLUE 8.8
6. Dahlstrom, Teaka Marie CWAU 8.9
7. Koller, Torrie LeAnne TVCC 9.1
8. Dimke, Alex Deon LANE 9.5
 
News | Event Schedule | Result Standings | Membership | Foundation
Alumni | History | National Sponsors | Rule Book
Phone: (509) 529-4402  |  Fax: (509) 525-1090  |  2033 Walla Walla Ave, Walla Walla WA 99362  |  webmaster@collegerodeo.com