free stats

NIRA logo National Intercollegiate Rodeo Association

NIRA logo
  News
  Event Schedule
 
 
  Membership
  Foundation
  Alumni
  Past Champions
  History
  National Sponsors
  Rule Book
  Downloads
  Site Map
  Contacts
  CNFR Website
 

 
























2016-2017 Rodeo Results
Central Plains Region - Northwestern Oklahoma State University Oct 27 to Oct 29, 2016
Results as of Oct 31, 2016
Men's Team Points
1. Fort Scott Community College FTSCOT 590.00
2. Panhandle State University PANHDL 465.00
3. Southwestern Oklahoma State University SWOKSU 355.00
4. Northwestern Oklahoma State University NWOKSU 300.00
5. Southeastern Oklahoma St Univ SEOKSU 250.00
6. Connors State College CONNOR 210.00
7. Garden City Community College GARDEN 115.00
8. Northeastern Oklahoma A&M College NEOKAM 83.33
9. Western Oklahoma State College WOKSC 33.33
10. Fort Hays State University FTHAYS 20.00
Women's Team Points
1. Northwestern Oklahoma State University NWOKSU 360.00
2. Southeastern Oklahoma St Univ SEOKSU 325.00
3. Western Oklahoma State College WOKSC 240.00
4. Panhandle State University PANHDL 210.00
5. Southwestern Oklahoma State University SWOKSU 195.00
6. Fort Scott Community College FTSCOT 145.00
Men's All-around Points
1. Miller, Wyatt McCray FTSCOT 330.00
2. Richie, Nolan Bryce NEOKAM 145.00
3. Price, Ethan Allen NWOKSU 135.00
4. Warren, Laramie Don NEOKAM 83.33
5. Pacheco, Cole German SEOKSU 50.00
Women's All-around Points
1. Miller, Katy Ann NWOKSU 165.00
Saddle Bronc Riding Time/Score
1. Finlay, Jake Edward PANHDL 148.0
2. Shenold, Nicholas Heath SWOKSU 145.0
3. Brewster, Dustin DeShone SEOKSU 133.0
3. Stratton, John Nathan SWOKSU 133.0
5. Swaim, Matthew De FTSCOT 133.0
6. Long, Luke D SWOKSU 120.0
6. Pacheco, Cole German SEOKSU 122.0
Bareback Riding Time/Score
1. Martin, Will John PANHDL 152.0
2. Cole, Wesley Graham PANHDL 153.0
3. Redden, Russell J FTSCOT 148.0
4. Thomas, George Lance SEOKSU 141.0
5. Delgado, Colton Blake FTSCOT 79.0
6. Riggins, Dylan Tucker PANHDL 124.0
7. Erickson, Tyler Wayne GARDEN 124.0
8. Pacheco, Cole German SEOKSU 64.0
8. Brown, Cory Davis FTSCOT 118.0
Bull Riding Time/Score
1. Ahring, Trey Andrew FTSCOT 113.0
2. Knight, Mick Peter WOKSC 78.0
3. Scamcardo, Brian CONNOR 74.0
4. Robrahn, Jeffree Lane NEOKAM 73.0
Tie Down Roping Time/Score
1. Miller, Wyatt McCray FTSCOT 17.1
2. Richie, Nolan Bryce NEOKAM 18.5
3. Bowen, Mason Bradee NWOKSU 18.9
4. Hay, Kyle Dixon SWOKSU 20.2
5. Price, Ethan Allen NWOKSU 20.1
6. Smith, Shane Allan WOKSC 20.8
7. Muggli, Wyatt Cole SEOKSU 21.1
8. Hatfield, Henry J FTSCOT 10.2
9. Warren, Laramie Don NEOKAM 21.2
Steer Wrestling Time/Score
1. Allred, Grayson Ike NWOKSU 8.8
2. Carpenter, William Bain PANHDL 9.5
3. Crawford, Austin Bailey GARDEN 10.0
4. Allen, Joby Ross NWOKSU 10.5
4. Price, Ethan Allen NWOKSU 15.2
6. Devers, Cody Reed NWOKSU 18.7
7. Littrell, Casey Reed FTHAYS 4.8
8. Richie, Nolan Bryce NEOKAM 19.7
Team Roping Header Time/Score
1. Braden, Brody Jay SEOKSU 13.1
2. Schulenberg, Dylan Marvin NWOKSU 14.7
3. Carney, Jeremy Loyd CONNOR 30.8
4. Smith, Sloan James SWOKSU 7.2
4. Porter, Margaret Jane NEOKAM 38.2
6. Luman, Shawn Douglas CONNOR 8.3
7. Shepard, Kolby Lane CONNOR 8.6
8. Murray, Ethan Daniel FTSCOT 10.4
Team Roping Heeler Time/Score
1. White, Kolton Kevin SEOKSU 13.1
2. Miller, Wyatt McCray FTSCOT 14.7
3. Warren, Laramie Don NEOKAM 30.8
4. Phelps, Alex Shandon Alexander SWOKSU 7.2
4. Sullivan, Larry Wyatt SEOKSU 38.2
6. Holder, Jase Clark CONNOR 8.3
7. Daily, Chisolm L CONNOR 8.6
8. Grigsby, Justin Kenneth FTSCOT 10.4
Barrel Racing Time/Score
1. Wiseman, Baillie Francis WOKSC 24.83
1. Buchanan, Randi Lynn PANHDL 24.92
3. Pozzi, Rachel Lynn SWOKSU 25.03
4. Oney, Baylee Rae FTSCOT 25.15
5. Theado, Peyton Mae SWOKSU 25.22
6. Bynum, Sara E NWOKSU 29.72
6. Hamman, Cassidy Noelle KSSU 25.33
8. Bell, Kayla Jean FTHAYS 25.43
Breakaway Roping Time/Score
1. Miller, Katy Ann NWOKSU 5.2
2. Kelber, KeAnn LaRae SWOKSU 5.5
3. Mack, Makayla Lynne WOKSC 5.5
4. Wiswell, Caitlyn LeeAnn FTSCOT 5.6
5. Zilverberg, Tanegai Rae PANHDL 2.0
6. Miser, Jocie Marlee SWOKSU 6.2
6. Trent, Taige ShiAnn NWOKSU 8.1
6. Woodward, Cassy Kay NWOKSU 2.4
9. Perron, Brittany Susanne OKSU 2.5
Goat Tying Time/Score
1. Bennett, Kylee Amanda SEOKSU 12.4
2. Nelson, Tearnee Lee NWOKSU 12.5
3. Whiting, Shelby Lin SEOKSU 13.0
4. Huffman, Kenzie Jane SWOKSU 13.8
5. Wiseman, Paige Belle SWOKSU 13.9
6. Miller, Katy Ann NWOKSU 14.1
7. Henderson, Sarah Shiann SEOKSU 19.4
8. Massing, Jennifer Lauren NWOKSU 20.7
 
News | Event Schedule | Result Standings | Membership | Foundation
Alumni | History | National Sponsors | Rule Book
Phone: (509) 529-4402  |  Fax: (509) 525-1090  |  2033 Walla Walla Ave, Walla Walla WA 99362  |  webmaster@collegerodeo.com