free stats

NIRA logo National Intercollegiate Rodeo Association

NIRA logo
  News
  Event Schedule
 
 
  Membership
  Foundation
  Alumni
  Past Champions
  History
  National Sponsors
  Rule Book
  Downloads
  Site Map
  Contacts
  CNFR Website
 

 
























2016-2017 Rodeo Results
Northwest Region - Northwest Regional #2 Mar 10 to Mar 10, 2017
Results as of Mar 13, 2017
Men's Team Points
1. Walla Walla Community College WWCC 601.50
2. Blue Mountain Community College BLUE 555.00
3. Treasure Valley Community College TVCC 299.50
4. Eastern Oregon University EORU 107.00
Women's Team Points
1. Blue Mountain Community College BLUE 576.50
2. Walla Walla Community College WWCC 361.50
3. Treasure Valley Community College TVCC 353.50
4. University of Idaho UID 233.00
5. Central Washington University CWAU 208.00
6. Eastern Oregon University EORU 50.00
7. Eastern Washington University EWAU 13.00
Men's All-around Points
1. Garland, J T BLUE 252.00
1. Williams, Wyatt Thane BOISE 252.00
3. McCleary, Cody James WWCC 166.50
4. Springer, Garrett Blaine TVCC 128.50
Women's All-around Points
1. Bean, Dalli Rose TVCC 265.00
1. Bezona, Brooke Madisyn TVCC 265.00
3. Reeves, Janey Ann UID 233.00
4. Williams, Danyelle Jo BLUE 204.50
5. Streeter, Kiley Kae CWAU 176.00
6. Wiersma, Gracie Joy WWCC 166.50
7. James, Valerie Diane TVCC 147.50
8. Pendergrass, Quincy Karoline BLUE 120.00
9. Lehman, Lindy Lorraine TVCC 56.50
Saddle Bronc Riding Time/Score
1. Hill, Tucker Demar WWCC 76.0
2. Shaffer, Calvin Lee BLUE 70.0
Bull Riding Time/Score
1. Hudson, Cody John WWCC 77.0
2. Falls, Jacob Andrew TVCC 58.0
Tie Down Roping Time/Score
1. Pederson, Preston Curtis BLUE 10.2
2. Williams, Wyatt Thane BOISE 13.9
3. Bell, Trase Forrest EORU 14.3
4. Springer, Garrett Blaine TVCC 16.1
4. McCleary, Cody James WWCC 16.1
6. Throop, Jonathan Wayne BLUE 16.3
7. White, Cole Thomas BLUE 17.3
8. Hale, Jhett Tomas WWCC 17.9
Steer Wrestling Time/Score
1. Raley, Zachary Ronald WWCC 6.9
2. Sanborn, Ryan Lanakila WWCC 7.7
3. Garland, J T BLUE 8.0
4. McCleary, Cody James WWCC 16.3
5. Robinson, Garrett Kyle ORSU 22.3
Team Roping Header Time/Score
1. Pederson, Johnpatrick James ORSU 7.0
2. Eldridge, Candida Marie BLUE 7.3
3. Yoder, Morgan Pearl BLUE 8.4
4. Hoyecki, Tommie WWCC 8.5
5. Heryford, Landon Christian ORSU 8.7
6. Lehman, Lindy Lorraine TVCC 9.1
7. Bezona, Brooke Madisyn TVCC 9.9
8. Bean, Dalli Rose TVCC 10.1
Team Roping Heeler Time/Score
1. Garland, J T BLUE 7.0
2. Williams, Wyatt Thane BOISE 7.3
3. O'Leary, Barry Thomas BLUE 8.4
4. James, Valerie Diane TVCC 8.5
5. Messner, Timothy Michael ORSU 8.7
6. Springer, Garrett Blaine TVCC 9.1
7. Engle, Trevor William TVCC 9.9
8. Francke, Cody Lynn TVCC 10.1
Barrel Racing Time/Score
1. Bean, Dalli Rose TVCC 14.31
2. Lewis, Tiffanee Renell BLUE 14.41
3. Streeter, Kiley Kae CWAU 14.53
4. Reeves, Janey Ann UID 14.56
5. Lewis, Jessica Dawn BLUE 14.62
5. James, Valerie Diane TVCC 14.62
7. Vaughan, Keeley Michelle TVCC 14.69
8. Evanger, Dallis W EWAU 14.76
Breakaway Roping Time/Score
1. Williams, Danyelle Jo BLUE 3.2
2. Bezona, Brooke Madisyn TVCC 3.6
3. Wiersma, Gracie Joy WWCC 3.8
4. Pendergrass, Quincy Karoline BLUE 4.0
5. Streeter, Kiley Kae CWAU 4.6
6. Avera, Kayla Rae EORU 7.9
7. Dahlstrom, Teaka Marie CWAU 8.0
8. Robinson, Karleigh Ann TVCC 12.7
Goat Tying Time/Score
1. Reeves, Janey Ann UID 7.8
2. Bezona, Brooke Madisyn TVCC 7.9
2. Bean, Dalli Rose TVCC 7.9
2. Longeway, Rayna Johanna WWCC 7.9
5. Wiersma, Gracie Joy WWCC 8.3
5. Williams, Danyelle Jo BLUE 8.3
7. Pendergrass, Quincy Karoline BLUE 9.4
8. Dimke, Alex Deon LANE 9.6
8. Lehman, Lindy Lorraine TVCC 9.6
 
News | Event Schedule | Result Standings | Membership | Foundation
Alumni | History | National Sponsors | Rule Book
Phone: (509) 529-4402  |  Fax: (509) 525-1090  |  2033 Walla Walla Ave, Walla Walla WA 99362  |  webmaster@collegerodeo.com