free stats

NIRA logo National Intercollegiate Rodeo Association

NIRA logo
  News
  Event Schedule
 
 
  Membership
  Foundation
  Alumni
  Past Champions
  History
  National Sponsors
  Rule Book
  Downloads
  Site Map
  Contacts
  CNFR Website
 

 
























2016-2017 Rodeo Results
Northwest Region - Northwest Regional #5 Apr 21 to Apr 21, 2017
Results as of Apr 24, 2017
Men's Team Points
1. Blue Mountain Community College BLUE 630.00
2. Walla Walla Community College WWCC 391.00
3. Treasure Valley Community College TVCC 321.00
4. University of Idaho UID 126.00
5. Central Washington University CWAU 107.00
6. Eastern Oregon University EORU 63.00
Women's Team Points
1. Treasure Valley Community College TVCC 758.50
2. Blue Mountain Community College BLUE 537.50
3. Walla Walla Community College WWCC 192.00
4. University of Idaho UID 145.00
5. Central Washington University CWAU 88.00
Men's All-around Points
1. Espeland, Preston John BLUE 280.50
2. Heryford, Landon Christian ORSU 252.00
3. Mundell, Matthew Don WWCC 233.00
4. Springer, Garrett Blaine TVCC 195.00
Women's All-around Points
1. Vaughan, Keeley Michelle TVCC 283.00
2. Bean, Dalli Rose TVCC 271.00
3. Pendergrass, Quincy Karoline BLUE 176.00
4. Williams, Danyelle Jo BLUE 138.00
5. Hoyecki, Tommie WWCC 110.00
6. Aldrich, Kaylee Maree BLUE 54.00
Saddle Bronc Riding Time/Score
1. Shaffer, Calvin Lee BLUE 67.0
1. Espeland, Preston John BLUE 67.0
Bareback Riding Time/Score
1. Espeland, Preston John BLUE 63.0
Bull Riding Time/Score
1. Hudson, Cody John WWCC 66.0
2. Bradley, Tanner Cole WWCC 42.0
Tie Down Roping Time/Score
1. Mundell, Matthew Don WWCC 11.6
2. Pederson, Preston Curtis BLUE 12.1
3. Heryford, Landon Christian ORSU 12.2
4. White, Cole Thomas BLUE 12.7
5. Throop, Jonathan Wayne BLUE 13.6
6. Bell, Trase Forrest EORU 13.8
7. Awa, Ethan Kaimalino WWCC 14.7
8. Lara, Dominic Nathaniel EORU 14.9
Steer Wrestling Time/Score
1. Hall, Hayden James WWCC 5.9
2. Lickley, Cole Johnson UID 11.2
3. Springer, Garrett Blaine TVCC 14.5
4. Mundell, Matthew Don WWCC 20.2
5. McCleary, Cody James WWCC 21.8
Team Roping Header Time/Score
1. Heryford, Landon Christian ORSU 8.0
2. Vaughan, Keeley Michelle TVCC 12.5
3. Robinson, Garrett Kyle ORSU 13.0
4. Lehman, Lindy Lorraine TVCC 17.0
5. Williams, Danyelle Jo BLUE 17.8
Team Roping Heeler Time/Score
1. Messner, Timothy Michael ORSU 8.0
2. Peters, Ross Ian TVCC 12.5
3. Recanzone, Trey Anthony CWAU 13.0
4. Springer, Garrett Blaine TVCC 17.0
5. Nyman, Quinton Brock BLUE 17.8
Barrel Racing Time/Score
1. Lewis, Jessica Dawn BLUE 18.06
2. Lewis, Tiffanee Renell BLUE 18.37
3. Pendergrass, Quincy Karoline BLUE 18.42
4. Vaughan, Keeley Michelle TVCC 18.51
5. Kent, Rianna Frances BOISE 18.64
6. Aldrich, Kaylee Maree BLUE 18.71
6. Hoyecki, Tommie WWCC 18.71
8. Britt, Shandie Marie BLUE 18.87
Breakaway Roping Time/Score
1. Bean, Dalli Rose TVCC 2.9
2. James, Valerie Diane TVCC 3.2
2. Eldridge, Candida Marie BLUE 3.2
4. Hoyecki, Tommie WWCC 3.3
4. Williams, Danyelle Jo BLUE 3.3
4. Vaughan, Keeley Michelle TVCC 3.3
7. Robinson, Karleigh Ann TVCC 3.5
8. Radabaugh, Talia Grayce BLUE 3.6
Goat Tying Time/Score
1. Reeves, Janey Ann UID 7.3
2. Bean, Dalli Rose TVCC 7.7
3. Leyva, Lauren Lynn BLUE 7.8
4. Dahlstrom, Teaka Marie CWAU 8.3
5. Pendergrass, Quincy Karoline BLUE 8.5
6. McLaughlin, Jamie Jo WWCC 8.7
7. Wiersma, Gracie Joy WWCC 8.9
8. Aldrich, Kaylee Maree BLUE 9.5
 
News | Event Schedule | Result Standings | Membership | Foundation
Alumni | History | National Sponsors | Rule Book
Phone: (509) 529-4402  |  Fax: (509) 525-1090  |  2033 Walla Walla Ave, Walla Walla WA 99362  |  webmaster@collegerodeo.com