free stats

NIRA logo National Intercollegiate Rodeo Association

NIRA logo
  News
  Event Schedule
 
 
  Membership
  Foundation
  Alumni
  Past Champions
  History
  National Sponsors
  Rule Book
  Downloads
  Site Map
  Contacts
  CNFR Website
 

 
























2017-2018 Rodeo Results
Southwest Region - Odessa College Feb 23 to Feb 25, 2017
Results as of Feb 27, 2017
Men's Team Points
1. Tarleton State University TARLET 597.50
2. Western Texas College WTXC 457.50
3. Cisco College CISCO 340.00
4. Odessa College ODESSA 260.00
5. West Texas A&M Univ WTXAMU 180.00
6. New Mexico Junior College NMJC 177.50
7. Howard County Junior College HOWARD 175.00
8. Frank Phillips College FPC 155.00
9. Sul Ross State University SLROSS 150.00
10. South Plains College SPLNS 145.00
Women's Team Points
1. Texas Tech University-Lubbock TXTUL 340.00
2. Tarleton State University TARLET 265.00
3. Eastern New Mexico University ENMU 190.00
4. South Plains College SPLNS 145.00
5. Odessa College ODESSA 115.00
6. Vernon College VERNON 95.00
7. Weatherford College WEATHR 60.00
8. Cisco College CISCO 55.00
Men's All-around Points
1. Zapalac, Reid Harrison TARLET 195.00
2. Burr, Preston Ross NMJC 142.50
3. Jackson, De'Andre' VERNON 60.00
4. Lane, Coulter Jace TARLET 27.50
Saddle Bronc Riding Time/Score
1. Freeman, Blaise WTXC 155.0
2. Wimberly, Lane Earl WTXC 155.0
3. Cress, Brody Sage TARLET 153.0
4. Burr, Preston Ross NMJC 149.0
5. Lewis, Jacob Timothy ENMU 148.0
6. Knight, Tom John WTXC 144.0
7. Griffin, Ross WTXC 142.0
8. Lane, Coulter Jace TARLET 141.0
Bareback Riding Time/Score
1. Lamb, Kody Norman Allan TARLET 149.0
2. Hibler, Zach Lee WTXC 148.0
3. Berghuis, Tyler John TARLET 146.0
4. Springer, Jacob Daniell TARLET 144.0
5. Jessen, Kevin BoDell ODESSA 143.0
6. Metzger, Danten Cole ODESSA 74.0
6. Burr, Preston Ross NMJC 74.0
8. Williams, Austin Robert ODESSA 141.0
Bull Riding Time/Score
1. Huffaker, John Daniel HOWARD 149.0
2. Rogan, Daniel Peter WTXC 74.0
3. Sellars, Clayton Wayne WTXC 73.0
4. White, Riley Scott SLROSS 72.0
Tie Down Roping Time/Score
1. Huffman, Clayton Ward WTXAMU 19.0
2. Felton, Sy Davis RANGER 19.8
3. Hall, Trey Xavier FPC 25.2
4. Parrish, Kyle Walker TARLET 21.3
5. Kirkpatrick, Zack Allen SPLNS 9.4
6. Zapalac, Reid Harrison TARLET 28.2
7. Jackson, De'Andre' VERNON 9.8
8. Powers, Sam Houston SLROSS 10.0
Steer Wrestling Time/Score
1. Jang, Kodie Alan WTXC 9.3
2. Sawyer, Boyd Thomas ODESSA 11.5
3. Trujillo, Jake Wesley ODESSA 10.8
4. Haney, Jamie FPC 16.4
5. Allred, Ty D ODESSA 19.0
6. Jackson, De'Andre' VERNON 5.5
7. Robinson, Ringo Jade ENMU 5.7
8. Lane, Coulter Jace TARLET 22.0
Team Roping Header Time/Score
1. Myers, Dylan McCrimmon CISCO 11.5
2. Zapalac, Reid Harrison TARLET 13.2
3. Boren, Chet Lee SPLNS 21.9
3. Latham, Jeffery Gunnar SLROSS 13.9
5. Bray, Ky Reed RANGER 6.2
6. Hayes, Wyatt Denton NMJC 6.3
7. Koehn, Landon Mitchell RANGER 6.5
Team Roping Heeler Time/Score
1. Straub, Tyler Ray CISCO 11.5
2. Kraus, Zach Dusty TARLET 13.2
3. Boren, Taylor Kent SPLNS 21.9
3. Kyle, Brady L CISCO 13.9
5. Davis, Jace WEATHR 6.2
6. Varian, Brinan Sigurd WEATHR 6.3
7. Cowdrey, Sterling Lynn RANGER 6.5
Barrel Racing Time/Score
1. Dunbar, Jessica Arden TXTUL 30.13
2. Dickens, Madeline Elise ODESSA 30.21
3. Robinson, Rainy Janay SPLNS 30.21
4. DeLeeuw, Harley-Ann Rose VERNON 30.30
5. McLeod, Lindsey Michele TARLET 40.34
6. Simpson, Sadye Alexus WEATHR 30.51
7. Herrmann, Shelby Nicole TARLET 15.22
8. Hatfield, Destiny Lynn TXTUL 30.57
9. White, Sierra Blanche SPLNS 30.66
Breakaway Roping Time/Score
1. Clark, Cassidy Bryanne ODESSA 5.7
2. Fabrizio, Rylea Rae TARLET 5.7
2. Gray, Tierra Shyan ENMU 6.1
4. Adcock, Lindsey Jean ENMU 6.4
5. Tate, Teryn Le ENMU 6.7
6. Schaefer, Shailynn Marie ENMU 17.5
6. Medlin, Abby Laine TARLET 2.6
8. Doughty, Kaitlyn Ruth CISCO 6.7
9. Allen, Dakota Shayne CISCO 15.1
Goat Tying Time/Score
1. McNeil, Kynzie Rae TXTUL 14.4
2. Collins, Baili Dawn TARLET 15.0
3. Bane, Lauren Ashley TARLET 16.3
4. Park, Caitlin Marie RANGER 17.0
4. Zant, Laramie Hope WEATHR 28.9
6. Burbidge, Megan Ann SPLNS 17.1
7. Seitz, Kashley Anna-Rozina SPLNS 17.2
7. Graf, Kelsey Kersh TARLET 7.5
9. Henderson, Baylee K SPLNS 17.4
 
News | Event Schedule | Result Standings | Membership | Foundation
Alumni | History | National Sponsors | Rule Book
Phone: (509) 529-4402  |  Fax: (509) 525-1090  |  2033 Walla Walla Ave, Walla Walla WA 99362  |  webmaster@collegerodeo.com