free stats

NIRA logo National Intercollegiate Rodeo Association

NIRA logo
  News
  Event Schedule
 
 
  Membership
  Foundation
  Alumni
  Past Champions
  History
  National Sponsors
  Rule Book
  Downloads
  Site Map
  Contacts
  CNFR Website
 

 
























2017-2018 Rodeo Results
Central Plains Region - Oklahoma State University Oct 20 to Oct 22, 2016
Results as of Oct 24, 2016
Men's Team Points
1. Southwestern Oklahoma State University SWOKSU 490.00
2. Garden City Community College GARDEN 475.00
3. Fort Scott Community College FTSCOT 425.00
4. Western Oklahoma State College WOKSC 320.00
5. Southeastern Oklahoma St Univ SEOKSU 240.00
6. Northwestern Oklahoma State University NWOKSU 235.00
6. Panhandle State University PANHDL 235.00
8. Pratt Community College PRATT 140.00
9. Dodge City Community College DODGE 60.00
9. Bacone College BACONE 60.00
Women's Team Points
1. Southeastern Oklahoma St Univ SEOKSU 495.00
2. Western Oklahoma State College WOKSC 220.00
3. Panhandle State University PANHDL 125.00
4. Kansas State University KSSU 90.00
5. Garden City Community College GARDEN 65.00
6. Pratt Community College PRATT 60.00
6. Connors State College CONNOR 60.00
8. Northwestern Oklahoma State University NWOKSU 50.00
9. Southwestern Oklahoma State University SWOKSU 40.00
Men's All-around Points
1. Miller, Wyatt McCray FTSCOT 220.00
2. Adamson, Jerry Todd WOKSC 150.00
3. White, Kolton Kevin SEOKSU 135.00
Women's All-around Points
1. Wiseman, Baillie Francis WOKSC 220.00
2. Epps, Brandi Cheyenne SEOKSU 195.00
3. Henderson, Sarah Shiann SEOKSU 180.00
4. Buchanan, Randi Lynn PANHDL 125.00
Saddle Bronc Riding Time/Score
1. Shenold, Nicholas Heath SWOKSU 149.0
2. Fox, Rhett Warren PANHDL 138.0
3. Hayes, Tanner Dean GARDEN 126.0
4. Campbell, Russell Bailey NEOKAM 68.0
5. Castagnola, Jacob Paul OKSU 66.0
6. Hokr, Clay Thomas FTSCOT 63.0
Bareback Riding Time/Score
1. Brown, Cory Davis FTSCOT 129.0
2. Dunlavey, Job Nathaniel FTSCOT 128.0
3. Erickson, Tyler Wayne GARDEN 128.0
4. Riggins, Dylan Tucker PANHDL 127.0
5. Thomas, George Lance SEOKSU 125.0
6. Delgado, Colton Blake FTSCOT 72.0
7. Taton, Jade Matthew PANHDL 109.0
8. Redden, Russell J FTSCOT 59.0
Bull Riding Time/Score
1. Hatchel, Nathan Lloyd SWOKSU 158.0
2. Sly, Tate Lane FTSCOT 153.0
3. White, Kolton Kevin SEOKSU 81.0
4. Martinez, Dustin James PANHDL 134.0
5. Kilgore, Rodney George David DODGE 76.0
6. Forinash, Kolt Victor NEOKAM 69.0
7. Deckard, Hunter Lee FTSCOT 67.0
Tie Down Roping Time/Score
1. Smith, Sloan James SWOKSU 20.4
2. Smith, Clayton Rodney WOKSC 20.7
3. Miller, Wyatt McCray FTSCOT 30.5
4. Adamson, Jerry Todd WOKSC 8.9
4. Rochelle, Michael Edward SEOKSU 27.1
6. Burkhalter, Ronald Lewis BACONE 9.5
7. Sherrick, Dillion Wade OKSU 9.8
8. Nelson, Wylee Ancel NWOKSU 0.0
Steer Wrestling Time/Score
1. Devers, Cody Reed NWOKSU 7.3
2. Crawford, Austin Bailey GARDEN 9.2
3. Carpenter, William Bain PANHDL 12.1
4. Morlan, Clayton Harold PANHDL 12.2
4. White, Kolton Kevin SEOKSU 11.8
6. Allen, Joby Ross NWOKSU 32.2
6. Spady, Logan Perrin WOKSC 4.3
8. Berry, Denver Cash SEOKSU 13.4
9. Phelps, Alex Shandon Alexander SWOKSU 14.1
10. Allred, Grayson Ike NWOKSU 14.2
Team Roping Header Time/Score
1. Durkes Jr, Daniel Robert PRATT 17.7
2. Schulenberg, Dylan Marvin NWOKSU 15.8
3. Buchanan, Randi Lynn PANHDL 17.3
4. Smith, Shane Allan WOKSC 19.8
5. Thompson, Zane James WOKSC 7.1
6. Bittle, Kassidy David NWOKSU 7.6
7. McCoy, Dalton Alan COFFEY 8.0
8. Sroufe, Justin Ben NEOKAM 8.3
Team Roping Heeler Time/Score
1. Stapleton, Gunnar Ty GARDEN 17.7
2. Miller, Wyatt McCray FTSCOT 15.8
3. Schneider, Austin Francis PANHDL 17.3
4. Gordon, Lance Jackson WOKSC 19.8
5. Adamson, Jerry Todd WOKSC 7.1
6. Fierro, Edgar NWOKSU 7.6
7. Schicke, CJ John COFFEY 8.0
8. Hagler, Brady Clark NEOKAM 8.3
Barrel Racing Time/Score
1. Wiseman, Baillie Francis WOKSC 32.31
2. Huffman, Kenzie Jane SWOKSU 32.36
3. Pozzi, Rachel Lynn SWOKSU 32.48
4. Thompson, Sassi Jae CONNOR 32.73
4. Henderson, Sarah Shiann SEOKSU 37.22
4. Berryhill, Natalie Rose PRATT 32.66
7. Wiggins, Britney Nicole NEOKAM 32.68
8. Epps, Brandi Cheyenne SEOKSU 37.48
9. Chapman, Cierra Chiann SEOKSU 16.27
9. Buchanan, Randi Lynn PANHDL 33.91
Breakaway Roping Time/Score
1. Epps, Brandi Cheyenne SEOKSU 6.0
2. Miser, Jocie Marlee SWOKSU 16.2
3. Rasberry, Kasidy Dawn SEOKSU 16.7
3. Larson, Cheyenne Lynne KSSU 2.5
5. McCaughey, Bailey Ann GARDEN 2.9
6. Johnston, Shania Classy SEOKSU 3.0
7. Hollenbeck, Brandi Ann NWOKSU 3.2
7. Davis, Kaylee Jean WOKSC 3.2
Goat Tying Time/Score
1. Bennett, Kylee Amanda SEOKSU 14.8
2. Whiting, Shelby Lin SEOKSU 14.8
3. Henderson, Sarah Shiann SEOKSU 15.0
4. Wiseman, Baillie Francis WOKSC 16.2
5. Massing, Jennifer Lauren NWOKSU 16.8
6. Bailey, Stacey Brette SWOKSU 16.6
6. Miller, Katy Ann NWOKSU 7.6
8. Buchanan, Randi Lynn PANHDL 7.8
 
News | Event Schedule | Result Standings | Membership | Foundation
Alumni | History | National Sponsors | Rule Book
Phone: (509) 529-4402  |  Fax: (509) 525-1090  |  2033 Walla Walla Ave, Walla Walla WA 99362  |  webmaster@collegerodeo.com