free stats

NIRA logo National Intercollegiate Rodeo Association

NIRA logo
  News
  Event Schedule
 
 
  Membership
  Foundation
  Alumni
  Past Champions
  History
  National Sponsors
  Rule Book
  Downloads
  Site Map
  Contacts
  CNFR Website
 

 
























2016-2017 Rodeo Results
Central Plains Region - Oklahoma Panhandle State University Apr 28 to Apr 30, 2016
Results as of May 2, 2016
Men's Team Points
1. Panhandle State University PANHDL 690.00
2. Northwestern Oklahoma State University NWOKSU 610.00
3. Southwestern Oklahoma State University SWOKSU 460.00
4. Coffeyville Community College COFFEY 220.00
5. Fort Scott Community College FTSCOT 160.00
6. Connors State College CONNOR 150.00
7. Northeastern Oklahoma A&M College NEOKAM 140.00
8. Kansas State University KSSU 115.00
9. Western Oklahoma State College WOKSC 100.00
10. Southeastern Oklahoma St Univ SEOKSU 75.00
Women's Team Points
1. Western Oklahoma State College WOKSC 230.00
2. Southeastern Oklahoma St Univ SEOKSU 225.00
3. Northwestern Oklahoma State University NWOKSU 175.00
4. Garden City Community College GARDEN 100.00
5. Kansas State University KSSU 75.00
6. Southwestern Oklahoma State University SWOKSU 60.00
6. Panhandle State University PANHDL 60.00
8. Fort Scott Community College FTSCOT 40.00
9. Fort Hays State University FTHAYS 25.00
Men's All-around Points
1. Frost, Josh Shane PANHDL 215.00
2. Perry, Wade Dillon NWOKSU 160.00
3. Meier, Luke John PANHDL 30.00
Women's All-around Points
1. Weeder, Shelbie Rose Mae PANHDL 125.00
Saddle Bronc Riding Time/Score
1. Etbauer, Shade Lyle PANHDL 160.0
2. Finlay, Jake Edward PANHDL 147.0
3. Shenold, Nicholas Heath SWOKSU 129.0
4. Engelman, Benjamin Cole SWOKSU 75.0
5. Hayes, Tanner Dean GARDEN 73.0
6. Spencer, Drew Tracy SWOKSU 66.0
Bareback Riding Time/Score
1. Graham, Austin Don NWOKSU 156.0
2. Patterson, Logan Dean PANHDL 154.0
3. Stemo, Jake Colter SWOKSU 150.0
4. Martin, Will John PANHDL 136.0
5. Pellam, Ty Ryan PANHDL 75.0
6. Ware, Trevor Lee FTSCOT 129.0
7. Delgado, Colton Blake FTSCOT 69.0
8. Miller, Boyd William FTSCOT 68.0
Bull Riding Time/Score
1. Barnhill, Jeremey Lee SWOKSU 156.0
2. Frost, Josh Shane PANHDL 155.0
3. Hatchel, Nathan Lloyd SWOKSU 83.0
4. Andrews, Mickey Brook SWOKSU 80.0
4. Martinez, Dustin James PANHDL 80.0
6. Murphy, Austin Tyler FTSCOT 72.0
Tie Down Roping Time/Score
1. Sechrist, Bryson D NWOKSU 20.0
2. Perry, Wade Dillon NWOKSU 23.2
3. Frost, Josh Shane PANHDL 23.6
4. Muggli, Wyatt Cole SEOKSU 23.6
5. Lako, Chase Allen NWOKSU 24.3
6. Reed, Benjamin Montana WOKSC 31.4
6. Patterson, Cole Dee WOKSC 24.5
8. Meier, Luke John PANHDL 26.4
8. Bowen, Mason Bradee NWOKSU 25.0
Steer Wrestling Time/Score
1. Struxness, James Daniel Oscar NWOKSU 11.4
2. Belt, Cooper Ray FTSCOT 12.9
3. Edler, Jacob Donald NWOKSU 12.7
4. Allred, Grayson Ike NWOKSU 15.8
5. Allen, Joby Ross NWOKSU 5.2
6. Nelson, Wylee Ancel NWOKSU 5.9
6. VanPetten, Jarek Allen KSSU 19.8
8. Eike, Kyle Dean NEOKAM 25.1
Team Roping Header Time/Score
1. Carney, Jeremy Loyd CONNOR 14.2
2. Schicke, CJ John COFFEY 15.8
3. Sherrick, Dillion Wade NEOKAM 6.6
4. Adams, Casey Rene KSSU 25.0
5. Weeder, Shelbie Rose Mae PANHDL 25.5
6. Gulick, Clay Jordon NEOKAM 6.8
7. Holliday, Peyton Augustus PANHDL 7.1
8. Hatcher, Casey Lee PANHDL 8.4
Team Roping Heeler Time/Score
1. Cox, Brayden Gage CONNOR 14.2
2. Reeves, Lane Michael Lee COFFEY 15.8
3. Richie, Nolan Bryce NEOKAM 6.6
4. Wolf, James David KSSU 25.0
5. Morlan, Clayton Harold PANHDL 25.5
6. Perry, Wade Dillon NWOKSU 6.8
7. Whiddon, Ben Wayne SEOKSU 7.1
8. Meier, Luke John PANHDL 8.4
Barrel Racing Time/Score
1. Bailey, Stacey Brette SWOKSU 36.14
2. Chapman, Cierra Chiann SEOKSU 36.24
3. Woodward, Cassy Kay NWOKSU 36.30
4. Pozzi, Rachel Lynn SWOKSU 36.41
5. Oney, Baylee Rae FTSCOT 36.95
6. Jones, Jessica Mary PANHDL 36.99
7. Haller, Kelsi Rose FTSCOT 37.41
8. Mantz, Erin Nicole FTSCOT 37.10
Breakaway Roping Time/Score
1. Wiseman, Baillie Francis WOKSC 7.5
2. Munsell, Taylor Leigh NWOKSU 7.7
3. Lawson, Lucy Rose PANHDL 16.6
4. Peterson, Michaela Maree GARDEN 8.6
5. Weeder, Shelbie Rose Mae PANHDL 8.8
6. Richards, Cheyenne Laray WOKSC 3.6
7. Dockers, Simone Lynnae FTHAYS 4.0
8. Christen, Alexis Marie SWOKSU 4.1
Goat Tying Time/Score
1. Miller, Shayna Lyn NWOKSU 18.0
2. Miller, Katy Ann NWOKSU 18.0
3. Whiting, Shelby Lin GARDEN 19.4
3. Johnston, Shania Classy SEOKSU 19.6
5. Wiseman, Paige Belle SWOKSU 20.1
6. Masters, Jacey Marie SWOKSU 9.5
7. Buchanan, Randi Lynn PANHDL 21.8
8. Allred, Laremi Brette NWOKSU 9.8
8. Vipond, Krysten Lynne WOKSC 24.3
 
News | Event Schedule | Result Standings | Membership | Foundation
Alumni | History | National Sponsors | Rule Book
Phone: (509) 529-4402  |  Fax: (509) 525-1090  |  2033 Walla Walla Ave, Walla Walla WA 99362  |  webmaster@collegerodeo.com