free stats

NIRA logo National Intercollegiate Rodeo Association

NIRA logo
  News
  Event Schedule
 
 
  Membership
  Foundation
  Alumni
  Past Champions
  History
  National Sponsors
  Rule Book
  Downloads
  Site Map
  Contacts
  CNFR Website
 

 
























2017-2018 Rodeo Results
Central Plains Region - Southeastern Oklahoma State University Oct 6 to Oct 8, 2016
Results as of Oct 10, 2016
Men's Team Points
1. Panhandle State University PANHDL 550.00
2. Southeastern Oklahoma St Univ SEOKSU 535.00
3. Western Oklahoma State College WOKSC 370.00
4. Southwestern Oklahoma State University SWOKSU 335.00
5. Fort Scott Community College FTSCOT 330.00
6. Northwestern Oklahoma State University NWOKSU 300.00
7. Northeastern Oklahoma A&M College NEOKAM 60.00
7. Fort Hays State University FTHAYS 60.00
9. Garden City Community College GARDEN 40.00
9. Pratt Community College PRATT 40.00
Women's Team Points
1. Southeastern Oklahoma St Univ SEOKSU 450.00
2. Western Oklahoma State College WOKSC 260.00
3. Southwestern Oklahoma State University SWOKSU 185.00
4. Northwestern Oklahoma State University NWOKSU 120.00
5. Garden City Community College GARDEN 100.00
6. Panhandle State University PANHDL 95.00
7. Fort Hays State University FTHAYS 60.00
7. Fort Scott Community College FTSCOT 60.00
9. Kansas State University KSSU 40.00
Men's All-around Points
1. Muggli, Wyatt Cole SEOKSU 140.00
2. Frost, Josh Shane PANHDL 110.00
2. Smith, Shane Allan WOKSC 110.00
Women's All-around Points
1. Whiting, Shelby Lin SEOKSU 380.00
2. Larson, Cheyenne Lynne KSSU 130.00
3. Nelson, Tearnee Lee NWOKSU 120.00
4. Buchanan, Randi Lynn PANHDL 95.00
Saddle Bronc Riding Time/Score
1. Shenold, Nicholas Heath SWOKSU 148.0
1. Finlay, Jake Edward PANHDL 148.0
3. Stratton, John Nathan SWOKSU 134.0
4. Pacheco, Cole German SEOKSU 135.0
5. Miles, Tyler G. SEOKSU 133.0
5. Davis, Anthony Scott PANHDL 133.0
7. Swaim, Matthew De FTSCOT 125.0
8. Martin, Samuel David PANHDL 64.0
Bareback Riding Time/Score
1. Cole, Wesley Graham PANHDL 145.0
2. Martin, Will John PANHDL 136.0
2. Redden, Russell J FTSCOT 136.0
4. Taton, Jade Matthew PANHDL 119.0
5. Riggins, Dylan Tucker PANHDL 124.0
5. Delgado, Colton Blake FTSCOT 65.0
7. Griffin, Maverick James NEOKAM 64.0
Bull Riding Time/Score
1. Ballard, Cody James PANHDL 154.0
2. Rogers, Wyatt McClain SEOKSU 152.0
3. Frost, Josh Shane PANHDL 79.0
4. Adolph, Dillon Cole FTSCOT 75.0
5. Breece, James Uart OKSU 71.0
Tie Down Roping Time/Score
1. Smith, Clayton Rodney WOKSC 21.3
2. Hay, Kyle Dixon SWOKSU 21.8
3. Thompson, Zane James WOKSC 22.2
4. Kofoed, Colton James WOKSC 22.2
5. Richie, Nolan Bryce NEOKAM 23.5
6. Bassett, Dustin Paul NEOKAM 23.5
7. Smith, Shane Allan WOKSC 10.3
8. Reed, Benjamin Montana WOKSC 10.4
9. Muggli, Wyatt Cole SEOKSU 24.9
Steer Wrestling Time/Score
1. Madison, Colt Troy NWOKSU 10.6
2. Berry, Denver Cash SEOKSU 10.3
2. Struxness, JD Oscar NWOKSU 10.0
4. Phelps, Alex Shandon Alexander SWOKSU 11.0
5. Warren, Laramie Don NEOKAM 4.9
6. Allred, Grayson Ike NWOKSU 11.8
6. Spady, Logan Perrin WOKSC 12.4
8. Frost, Josh Shane PANHDL 17.4
Team Roping Header Time/Score
1. Schulenberg, Dylan Marvin NWOKSU 15.2
1. Muggli, Wyatt Cole SEOKSU 15.5
1. Braden, Brody Jay SEOKSU 17.4
4. Smith, Shane Allan WOKSC 6.8
5. Crouch, MariKate Mateel FTHAYS 19.3
5. Kreder, Richard Shayde NEOKAM 20.2
7. Durkes Jr, Daniel Robert PRATT 7.4
Team Roping Heeler Time/Score
1. White, Kolton Kevin SEOKSU 17.4
1. Miller, Wyatt McCray FTSCOT 15.2
1. Holliday, Peyton Augustus PANHDL 15.5
4. Gordon, Lance Jackson WOKSC 6.8
5. Minihan, Lane Allen FTHAYS 19.3
5. Nall, Tanner Brett NWOKSU 20.2
7. Stapleton, Gunnar Ty GARDEN 7.4
Barrel Racing Time/Score
1. Chapman, Cierra Chiann SEOKSU 33.31
2. Larson, Cheyenne Lynne KSSU 33.83
2. Coy, Eryn Sylvia WOKSC 33.85
4. Bailey, Stacey Brette SWOKSU 38.22
5. Mantz, Erin Nicole FTSCOT 34.08
5. Whiting, Shelby Lin SEOKSU 34.41
7. Flowers, Jayme LeAnn GARDEN 39.29
8. Buchanan, Randi Lynn PANHDL 17.01
Breakaway Roping Time/Score
1. Whiting, Shelby Lin SEOKSU 7.2
2. Nelson, Tearnee Lee NWOKSU 7.4
3. Rasberry, Kasidy Dawn SEOKSU 7.8
4. Mack, Makayla Lynne WOKSC 2.8
5. Northcutt-Mentzer, Peyton E.S. GARDEN 2.9
6. Hofman, Kassidi Patricia KSSU 3.0
7. Larson, Cheyenne Lynne KSSU 3.1
8. Moeder, Ashlyn Marie NWOKSU 3.2
Goat Tying Time/Score
1. Whiting, Shelby Lin SEOKSU 15.5
2. Harrison, Mikayla Nicole SWOKSU 15.8
3. Buchanan, Randi Lynn PANHDL 16.2
4. Wiseman, Baillie Francis WOKSC 16.5
4. Bennett, Kylee Amanda SEOKSU 16.8
6. Wiseman, Paige Belle SWOKSU 16.3
7. Henderson, Sarah Shiann SEOKSU 17.7
8. Cooper, Mary Elaine SEOKSU 17.3
9. Nelson, Tearnee Lee NWOKSU 17.4
 
News | Event Schedule | Result Standings | Membership | Foundation
Alumni | History | National Sponsors | Rule Book
Phone: (509) 529-4402  |  Fax: (509) 525-1090  |  2033 Walla Walla Ave, Walla Walla WA 99362  |  webmaster@collegerodeo.com