free stats

NIRA logo National Intercollegiate Rodeo Association

NIRA logo
  News
  Event Schedule
 
 
  Membership
  Foundation
  Alumni
  Past Champions
  History
  National Sponsors
  Rule Book
  Downloads
  Site Map
  Contacts
  CNFR Website
 

 
























2016-2017 Rodeo Results
Central Rocky Mountain Region - University of Wyoming Apr 29 to May 1, 2016
Results as of May 2, 2016
Men's Team Points
1. Casper College CASPER 432.50
2. Eastern Wyoming College EWYC 430.00
3. Sheridan College SHERID 395.00
4. Central Wyoming College CWYC 380.00
5. Chadron State College CHADRN 285.00
6. Gillette College GILLET 220.00
7. Laramie County Community College LARMIE 185.00
8. Otero Junior College OTERO 130.00
9. University of Wyoming UWY 100.00
10. Northeastern Junior Coll NEJC 60.00
Women's Team Points
1. University of Wyoming UWY 445.00
2. Northeastern Junior Coll NEJC 360.00
3. Sheridan College SHERID 265.00
4. Gillette College GILLET 225.00
5. Casper College CASPER 125.00
5. Laramie County Community College LARMIE 125.00
7. Eastern Wyoming College EWYC 45.00
8. Otero Junior College OTERO 30.00
9. Chadron State College CHADRN 25.00
10. Lamar Community College LAMAR 5.00
Men's All-around Points
1. Anders, Kalane Edmond LARMIE 110.00
2. Van Aken, Clayton Edward CHADRN 100.00
3. Thurston, Brady Jay CWYC 90.00
3. Lauing, Lathan William CHADRN 90.00
Women's All-around Points
1. Vogel, Josee Rae UWY 155.00
2. Faris, Abbea Lynne LARMIE 125.00
Saddle Bronc Riding Time/Score
1. Nelson, Travis Nestor GILLET 154.0
2. Miller, Colton J CWYC 148.0
3. Thurston, Samuel Cole SHERID 135.0
4. Dibbern, Colin Everett CHADRN 134.0
5. Hageman, Wyatt William UWY 132.0
6. Clark, Tayte Augustus SHERID 130.0
7. Meiers, Jacob Wayne CASPER 62.0
7. Garrett, Dalton Lewis CASPER 62.0
Bareback Riding Time/Score
1. Wahlert, Dylan Ryan CASPER 149.0
2. Clark, Trig Gordon SHERID 146.0
3. McFadden, Nathan Scott CHADRN 139.0
4. Kissack, Justin Robert CHADRN 133.0
5. Wahlert, Brock Marion UWY 124.0
6. Clark, Jaden Dell UWY 68.0
6. Englebert, Chance Leslie LARMIE 68.0
8. Bunner, Jesse Lane CASPER 115.0
Bull Riding Time/Score
1. Davison, Jess Alan UWY 157.0
2. Johnston, Dayton Riley SHERID 79.0
3. Rice, Dakota Joshua CHADRN 78.0
4. Smith, Jacob Brooks UWY 72.0
5. Hartman, Weston Brian SHERID 69.0
6. Eubanks, Tyler James UWY 54.0
Tie Down Roping Time/Score
1. Nye, Cody William GILLET 22.2
2. Bott, Bryce Kelly CASPER 21.3
3. Lauing, Lathan William CHADRN 24.5
4. Weeding, Tyler David CASPER 25.3
5. Neuerburg, Lance Anthony NEJC 25.8
5. Van Aken, Clayton Edward CHADRN 11.0
7. Anders, Kalane Edmond LARMIE 11.8
8. Thurston, Brady Jay CWYC 26.1
9. Novak, Prestyn Lane CHADRN 30.7
Steer Wrestling Time/Score
1. Hill, Coltin John CWYC 9.5
2. Manning, Daniel James EWYC 9.7
3. Anders, Colby Kent CHADRN 9.7
4. Freeman, Aaron Jesse EWYC 9.9
5. Thurston, Brady Jay CWYC 4.1
6. Hicks, Kadyn Scott LAMAR 11.0
7. Fox, Trevin Cole CASPER 10.7
8. Dailey, Dustin Dale LARMIE 11.6
Team Roping Header Time/Score
1. Lane, Cody Joseph EWYC 12.2
2. Milligan, Logan L EWYC 12.5
3. Howell, Brooke Jean GILLET 14.6
4. Johnson, Reed M LARMIE 15.3
5. Taylor, Denton Roy UWY 6.1
6. Jarrard, Jeremy Jay CASPER 16.6
6. Van Aken, Clayton Edward CHADRN 6.4
8. Faris, Abbea Lynne LARMIE 36.5
9. Lauing, Lathan William CHADRN 6.9
Team Roping Heeler Time/Score
1. Olson, Tyus W EWYC 12.2
2. McCurry, Brady John OTERO 12.5
3. Johnson, Jayden Tyler LARMIE 14.6
4. Anders, Kalane Edmond LARMIE 15.3
5. Hadley, Robert Jhett UWY 6.1
6. Yates, Trey Don LARMIE 6.4
6. Tarver, Tayler Denton GILLET 16.6
8. Cahill, Ethan Daniel UWY 36.5
9. Day, Lane Wyatt CHADRN 6.9
Barrel Racing Time/Score
1. Webb, Kailee Taryn UWY 30.43
2. Sederstrom, Nicole Rose NEJC 31.14
3. Vogel, Josee Rae UWY 31.20
4. Adamson, Linzee Nicolle LARMIE 31.21
5. Jolly, Cara Elizabeth NEJC 31.37
6. Williams, Kodee Faye CASPER 36.42
7. Waggoner, Nicole Rose OTERO 31.52
Breakaway Roping Time/Score
1. Schaack, Brandy Lain NEJC 5.3
2. Robinson, Callie L SHERID 5.5
3. Faris, Abbea Lynne LARMIE 5.5
4. Reimler, Breanna Mae SHERID 5.6
5. Spratt, Coralee GILLET 5.7
6. Huffman, Kenzie Jane GILLET 2.3
7. Eagles, Skyler Reigh NEJC 6.7
8. Brasfield, Brittany Ann UWY 2.8
Goat Tying Time/Score
1. Coffield, Teisha Maree NEJC 13.9
2. Reimler, Casey Rae GILLET 13.6
3. Anderson, Amelia Elyn UWY 14.1
4. Monnens, Kaycee Ann CASPER 14.1
5. Hanson, Calby Brett SHERID 18.3
6. Vogel, Josee Rae UWY 14.4
7. Thompson, Jamie Lanae EWYC 14.6
8. Winchell, Shelby Lynne CHADRN 6.9
9. Mutchler, Baillie Jean EWYC 14.8
10. Marchant, Ashten Lee LAMAR 15.7
 
News | Event Schedule | Result Standings | Membership | Foundation
Alumni | History | National Sponsors | Rule Book
Phone: (509) 529-4402  |  Fax: (509) 525-1090  |  2033 Walla Walla Ave, Walla Walla WA 99362  |  webmaster@collegerodeo.com