free stats

NIRA logo National Intercollegiate Rodeo Association

NIRA logo
  News
  Event Schedule
 
 
  Membership
  Foundation
  Alumni
  Past Champions
  History
  National Sponsors
  Rule Book
  Downloads
  Site Map
  Contacts
  CNFR Website
 

 
























2016-2017 Rodeo Results
Northwest Region - Walla Walla Community College Mar 11 to Mar 12, 2017
Results as of Mar 13, 2017
Men's Team Points
1. Walla Walla Community College WWCC 580.00
2. Blue Mountain Community College BLUE 485.00
3. Treasure Valley Community College TVCC 240.00
4. Eastern Oregon University EORU 90.00
5. University of Idaho UID 45.00
Women's Team Points
1. Blue Mountain Community College BLUE 685.00
2. Treasure Valley Community College TVCC 470.00
2. University of Idaho UID 470.00
4. Walla Walla Community College WWCC 170.00
5. Central Washington University CWAU 85.00
Men's All-around Points
1. Pederson, Preston Curtis BLUE 215.00
2. Hill, Tucker Demar WWCC 180.00
3. Hale, Jhett Tomas WWCC 150.00
4. Raley, Zachary Ronald WWCC 100.00
Women's All-around Points
1. Williams, Danyelle Jo BLUE 340.00
1. Reeves, Janey Ann UID 340.00
3. Bean, Dalli Rose TVCC 240.00
4. Leyva, Lauren Lynn BLUE 175.00
5. McLaughlin, Jamie Jo WWCC 85.00
6. Eldridge, Candida Marie BLUE 50.00
Saddle Bronc Riding Time/Score
1. Clark, Jake Dean TVCC 149.0
2. Hill, Tucker Demar WWCC 147.0
3. Shaffer, Calvin Lee BLUE 125.0
4. Joyce, Riley Quinn BLUE 51.0
Bull Riding Time/Score
1. Hudson, Cody John WWCC 82.0
Tie Down Roping Time/Score
1. Williams, Wyatt Thane BOISE 24.7
2. Pederson, Preston Curtis BLUE 24.9
3. Hale, Jhett Tomas WWCC 26.5
4. Peters, Ross Ian TVCC 28.1
4. Lara, Dominic Nathaniel EORU 28.4
6. Lickley, Cole Johnson UID 29.4
7. Mundell, Matthew Don WWCC 13.9
Steer Wrestling Time/Score
1. McCleary, Cody James WWCC 11.3
2. Hall, Hayden James WWCC 20.4
3. Raley, Zachary Ronald WWCC 7.6
4. Garland, J T BLUE 16.5
Team Roping Header Time/Score
1. Gundersen, Peter Mason EWAU 19.6
2. Heryford, Landon Christian ORSU 19.4
3. Pederson, Preston Curtis BLUE 5.6
4. Throop, Jonathan Wayne BLUE 30.5
5. Lehman, Lindy Lorraine TVCC 9.9
6. Hale, Jhett Tomas WWCC 10.4
7. Raley, Zachary Ronald WWCC 11.6
Team Roping Heeler Time/Score
1. Gundersen, Luke Aaron EWAU 19.6
2. Messner, Timothy Michael ORSU 19.4
3. Gallagher, Will BLUE 5.6
4. Dimke, Alex Deon LANE 30.5
5. Springer, Garrett Blaine TVCC 9.9
6. Thompson, Travis Colton WWCC 10.4
7. Hill, Tucker Demar WWCC 11.6
Barrel Racing Time/Score
1. Bean, Dalli Rose TVCC 28.66
2. Barnett, Ryan Renee UID 29.00
3. Williams, Danyelle Jo BLUE 29.05
4. Streeter, Kiley Kae CWAU 29.07
5. Reeves, Janey Ann UID 29.24
6. Lewis, Jessica Dawn BLUE 29.59
7. McLaughlin, Jamie Jo WWCC 29.57
8. James, Valerie Diane TVCC 14.63
8. Britt, Shandie Marie BLUE 35.56
Breakaway Roping Time/Score
1. Vaughan, Keeley Michelle TVCC 8.5
2. Leyva, Lauren Lynn BLUE 15.3
2. Pendergrass, Quincy Karoline BLUE 8.7
4. Williams, Danyelle Jo BLUE 15.7
4. Reeves, Janey Ann UID 15.5
6. Aldrich, Kaylee Maree BLUE 3.6
7. Bezona, Brooke Madisyn TVCC 17.6
8. Eldridge, Candida Marie BLUE 4.9
Goat Tying Time/Score
1. Reeves, Janey Ann UID 14.1
2. Williams, Danyelle Jo BLUE 15.6
3. Bean, Dalli Rose TVCC 16.5
4. McLaughlin, Jamie Jo WWCC 16.8
5. Longeway, Rayna Johanna WWCC 16.6
6. Leyva, Lauren Lynn BLUE 16.6
7. Eldridge, Candida Marie BLUE 17.0
8. Wiersma, Gracie Joy WWCC 17.1
 
News | Event Schedule | Result Standings | Membership | Foundation
Alumni | History | National Sponsors | Rule Book
Phone: (509) 529-4402  |  Fax: (509) 525-1090  |  2033 Walla Walla Ave, Walla Walla WA 99362  |  webmaster@collegerodeo.com